top of page

Sériový vrah - definice

Co je to "sériová vražda", a co se myslí pojmem "sériový vrah"?

Neexistuje žádná jednotná  a  všeobecně přijatá, či dokonce "legální" definice pojmu "sériový vrah". Nicméně uvádíme dvě asi nejčastěji zmiňované definice tohoto termínu. První, starší z definic, popisuje sériovou vraždu takto:

" Je určena třemi nebo více samostatnými útoky spáchanými stejným pachatelem či pachateli na třech nebo více různých místech. Mezi jednotlivými útoky pachatel emocionálně vychladne."

V roce 2005 na sympoziu NCAVC (National Center for the Analysis of Violent Crime) pak vznikla definice sériové vraždy, která je v současnosti asi nejpřijímanější a nejpoužívanější. Ta zní:

"Sériová vražda je popisována jako nezákonné usmrcení dvou nebo více obětí stejným pachatelem (či pachateli), v samostatných událostech(útocích)."

Ještě uveďme, že až do 80. let minulého (tedy 20.!) století byli mnohonásobní vrazi zařazeni do stejné kategorie - "masoví vrazi". Odtud asi pramení stále ještě velice častý nešvar zaměňovat pojem "sériový vrah" za pojem "masový vrah". K pojmu "masová vražda", pojmu "vražedný záchvat" a dalšímu členění mnohonásobných vrahů a vysvětlení rozdílů mezi nimi, naleznete více ZDE.

Encyklopedie sériových vrahů

Sérioví vrazi - ČR + SR

J. S..jpg

31. 1. 2022

Karel Dvořák - zapomenutý československý sériový vrah a zároveň nejmladší český vrah, který připravil o život nejméně tři lidi, další dva se zavraždit pokusil a u několika dalších to měl vraždu v plánu. Nakonec spáchal ve vazbě sebevraždu. Tento recidivista mezi ostatními pachateli vyčníval především svou extrémně agresivní osobností a velkým množstvím zločinů nejrůznějšího druhu spáchaných ve velmi mladém věku.

Viktor Kalivoda u soudu 2.jpg.jpeg

17. 11. 2020 (akt. 21. 4. 2024)

Tzv. "lesní vrah", je český sériový vrah, který v  řijnu roku 2005 zastřelil na dvou různých místech tři osoby. Jeho případ je specifický tím, že ač se po zadržení ke svým zločinům ihned přiznal, nikdy nebyl ochotný prozradit svůj motiv. Velice zajímavé je i to, že původním a hlavním plánem Kalivody bylo spáchat masovou vraždu v pražském metru, k čemuž se však nakonec naštěstí neodhodlal. Kalivoda byl za své činy odsouzen k trestu odnětí svobody na doživotí. V roce 2010 ve věznici spáchal sebevraždu.

Miroslav Lehotský.jpg

11. 6. 2020  (akt. 30. 8. 2022)

Slovenský sériový vrah odsouzený na doživotí za spáchání tří  vražd, které se odehrály mezi lety 2010 - 2012. Lehotský byl v roce 2017 zadržen a odsouzen k pětilétému vězení v souvislosti s jiným trestným činem. V dubnu 2021 byl odsouzen za to, že měl postupně usmrtit svoji partnerku (2010), manžela své milenky (2011) a opět další partnerku (2012). Spolu s poslední obětí měla navíc zmizet i její jeden a půl roku stará dcera. Ta je dodnes nezvěstná, navíc existuje podezření, že Lehotský mohl usmrtit nejen ji, ale i další oběti...

Jan Janeček 2.jpg

5. 1. 2020

Český lupič, vůdce loupežnické bandy a vrah, který během roku 1870 zavraždil nejméně tři osoby a dalších bezpočet lidí oloupil či okradl. Motiv vražd byl ve dvou případech zištný, když dvě oběti ubil během loupeží.  Třetí vražda byla spáchána ve snaze vyhnout se dopadení. Janeček byl za své činy v roce 1871 popraven, a jako poslední v Rakousku-Uhersku byl exekuován během veřejné popravy.!

16. 2. 2017 (akt. 10. 10. 2022)

Tzv. "vrah taxikářů", český sériový vrah, který v roce 2014 během necelých 3 měsíců usmrtil v blízkém okolí Prahy celkem tři muže. Všechny oběti byly zastřeleny a oloupeny, všechny vykonávaly povolání taxikáře. Virgulák byl v minulosti několikrát  soudně trestán. Všechny jeho trestné činy, včetně vražd, měly společné to, že si jimi  Virgulák snažil vydělat na opatření drog. 4. ledna 2018 David Virgulák neuspěl se svým dovoláním u Nejvyššího soudu v Brně. Platí tak prvoinstanční rozsudek - doživotní odnětí svobody!

Svatoslav Štěpánek kresba.jpg

28. 11. 2016

První sexuální sériový vrah v Československu (míněno od vzniku samostatného československého státu). Štěpánek zavraždil nejméně tři osoby a dopustil se minimálně dalších dvou pokusů o vraždu. První oběť usmrtil již ve svých 16 letech! O deset let později, tedy v jeho 26 letech,  byl za spáchání hrůzných zločinů popraven. Je podezřelý i z dalších vražd...

3. 11. 2016

Dvojnásobný vrah z první poloviny 90. let 20. století. Obě své oběti usmrtil v rozmezí jednoho měsíce a to teprve ve svých 22 letech. Pro tohoto pachatele je příznačná nízká inteligence, nadprůměrná agresivita a naprostá absence hlubších citových vztahů s lidmi. V současnosti si odpykává trest odnětí svobody na doživotí.

14. 8. 2011 (akt. 12. 12. 2021)

Za dlouhou řadu let své praxe jsem se nesetkal se ženou, která by měla na svědomí tolik závažných trestných činů,“ říká kriminalista, detailně obeznámený s případem. Tato žena má na svědomí tři brutální vraždy spáchané různými nástroji - od zednického kladiva až po ševcovské šídlo. Navíc smrt dalšího muže zavinila tím, že mu podala příliž velké množství hypnotik, což muž se slabým srdcem nevydržel. K tomu připočítejme nespočet krádeží... Toť doživotně odsouzená Jaroslava Fabiánová.

12. 2. 2010

Československý sériový vrah, který se co do počtu obětí dělí spolu s "heparinovým vrahem" Petrem Zelenkou  o druhé místo mezi nejhoršími vrahy v naší novodobé historii. Mrázek v 50.letech na Chomutovsku zavraždil nejméně 7 osob a několik dalšch znásilnil. Většinou byl jeho motiv sexuální rázu, ale jednou vraždil dokonce i pro peníze. Odhalen byl až 6 let po své první spáchané vraždě a to, ironií osudu, při pouhé kapesní krádeži. Nuton dodat, že kráděží měl na kontě stovky...

7. 10. 2009 (akt. 25. 11. 2021)

Znalci z oboru psychologie, psychiatrie a sexuologie uvedli, že Stehlík byl výraznou psychopaticku osobností s citovou oploštělostí, bez morálního a citového cítění se značným sklonem k agresivitě. Kromě toho zjistili známky sadismu, včetně nepřátelských postojů k ženám. Jeho resocializaci znalci zcela vyloučili. Stehlík nejen v průběhu vyšetřování, ale i v dalším trestním řízení  nikdy neprojevil žádné známky lítosti či soucitu s oběťmi. Za svůj život stihl usmrtit celkem 2 ženy a u jedné se o to pokusil, navíc několik dalších žen znásilnil. V roce 1986 byl popraven.

Sérioví vrazi - Zahraničí

Mane Driza 2.jpg

19. 5. 2019

Mane Driza - albánský sériový vrah, který  ve třech evropských státech usmrtil  celekm pět osob, k tomu nutno připočíst ještě jeden vražedný pokus. Driza se vyznačuje extrémně agresivní a násilnou povahou, kdy ve spáchání vražd vždy vyústila nějaká konfliktní situace v jeho životě. V současnosti si odpykává doživotní trest odnětí svobody ve Velké Británii.

26. 2. 2018

Americký sériový vrah z konce 19.století, který byl popraven za spáchání jedné vraždy, zavraždil však nejméně devět osob a sám se pak přiznal ke spáchání 27 umýslných usmrcení. Některé zdroje a podezření mu přisuzují dokonce až 200 obětí. Šlo o výrazně psychopatickou osobnost, která se vyznačovala manipulativním chováním, které bylo plné lží, podvodů a dalších antisociálních projevů. Ve známost pak vešel především svým podivným domem přezdívaným "Hrad", ve kterém několik ze svých vražd spáchal, a který je opředen mnoha mýty a polopravdami.

6. 10. 2014

Německý sériový vrah, který sužoval mezi lety 1955-1976 oblast (asi 60km okruh) kolem Duisburgu v Západním Německu. Tento muž během více než 20ti let pravděpodobně usmrtil nejméně 14 lidí, ač byl odsouzen "pouze" za 8 vražd a jeden vražedný pokus. Skutečný počet jeho obětí však může být ještě vyšší. V důsledku jeho jednání navíc přišli o život i dva muži, kteří spáchali sebevraždu, poté co byli podezřelí z některých jeho zločinů.

11. 7. 2014

Rakouský básník, novinář, spisovatel, dramatik, celebrita….ale především taktéž sériový vrah. Dokonce nejproduktivnější rakouský sériový vrah v historii, jenž má na svědomí nejméně deset, pravděpodobně však dvanáct, a možná dokonce i třináct a více zmařených lidských životů. Jde o sexuálního sériového vraha. Jeho oběťmi se stávaly v drtivé většině prostitutky. Poté co byl odsouzen k doživotnímu vězení, spáchal v roce 1994 sebevraždu

7. 6. 2014

Ukrajinský sériový vrah zodpovědný za usmrcení nejméně 52 osob. Devět z nich zavraždil v roce 1989, zbývajících 43 mezi lety 1995-1996. Svojí destruktivitou, krutostí a používáním upilované, dvouhlavňové brokovnice si vysloužil přezdívku "Terminátor". Jeho nejčastěji použitý modus operandi:  útok na osamocený dům, usmrcení všech obyvatel, krádež cenných předmětů a následné  zapálení budovy. Při útocích neušetřil nikoho. Zabíjel muže, ženy, děti i náhodné svědky.

11. 12. 2011

"Jack the Stripper" neboli "Jack Svlékač" je mladším "kolegou" mnohem známějšího sériového vraha přezdívaného "Jack Rozparovač". Stejně tak jako Jack Rozparovač i on sužoval svými vražednými choutkami ulice Londýna. Stejně tak jako Jack Rozparovač si i on za oběti vybíral prostitutky. Stejně tak jako u Jacka Rozparovače není ani u Jacka Svlékače znám přesný počet obětí. Stejně tak jako Jack Rozparovač nebyl ani on nikdy dopaden...

8. 4. 2011

Americký sériový vrah, pro něhož byl typický fetiš na ženské nohy, boty a spodní prádlo. V průběhu 16ti měsíců mezi lety 1968-1969 zavraždil nejméně 4 mladé ženy, které posmrtně zneužil, nafotil a nakonec si z nich ponechal trofej v podobě odříznuté části těla. Za tyto zločiny byl odsouzen k doživotnímu vězení.

14. 8. 2010

Major Ciznek požádal ředitele klubu o otevření Staniakovi skříňky. V té bylo nalezeno několik nožů na nanášení barvy, dále obrazy, kde bylo nejvíc částí malováno umělcovou oblíbenou červenou barvou a také obraz se jménem „Kruh života“. Obraz byl naprosto výstižný : zobrazoval  krávu pojídající květiny, kráva byla požírána vlkem, ten zastřelen myslivcem, myslivec sražen autem řízeným ženou a kruh se uzavíral zobrazením ženy s rozpáraným břichem, z něhož vyrůstal trs květin.

9. 11. 2009

Americký, sexuální sériový vrah, který usmrtil nejméně 33 mladých mužů. Své oběti lákal na alkohol a drogy do svého domu. Když uspěl, získával převahu tím, čemu říkal „trik s pouty“. Bylo to prosté – předváděl, jak šikovně umí uniknout ze zacvaknutých pout, a když si to jiní chtěli vyzkoušet po něm, jednoduše už v želízkách zůstali, vydáni jemu napospas. Následně přivazoval své oběti k jakémusi mučícímu stolu, kde je nakonec uškrtil nebo zardousil. Jejich ostatky pak ve většině případů zakopal v prostorem pod svým domem. Za své zločiny byl popraven.

3. 10. 2009

Britský pár sériových vrahů, který má na svědomí nejméně 11 zmařených lidských životů (společně usmrtili 9 osob, každý samostatně pak nejméně 1 osobu). Jejich oběti byly výhradně ženského pohlaví. Motiv činů byl u části obětí sexuální (sloužily páru jako sexuální hračky, které opakovaně znásilňovali a krutě mučili) u zbylých obětí byl motiv zřejmě kombinovaný, kdy převládala snaha zamaskovat předchozí zločiny, či se zbavit nějakým způsobem „nepohodlného“ člověka. Fred West spáchal ve vazbě  sebevraždu, Rose West byla odsouzena k doživotnímu vězení.

8. 9. 2009 (akt. 1. 9. 2022)

Americký sériový vrah, který má na svědomí nejméně 17 obětí. Jelikož šlo sexuálně motivovaného vraha - homosexuála, vybíral si za oběti pouze muže. Mezi jeho úchylky patřila nekrofílie a kanibalismus. Své oběti nejčastěji uspával, poté je zardousil a zneužil. Těla nakonec rozřezal a většiny se zbavil pomocí kyseliny. Některé ostatky si však ponechal a ty následně sloužily buď  jako trofeje, nebo je konzumoval. Dahmer byl v roce 1992 odsouzen na doživotí, avšak v roce 1994 byl zabit spoluvězněm.

4. 9. 2009

Australský sériový vrah, který v letech 1989-1992 unesl, oloupil, zneužil, trýznil a zavraždil minimálně sedm turistů. Mrtvá těla pak pohodil v lese Belanglo jižně od Sydney. Jeho oběťmi byly jak ženy, tak muži. Během let, kdy řádil jako nelítostný vrah, žil tento nebezpečný a agresivní muž naprosto samotářským životem. Milat se nikdy k žádné ze spáchaných vražd nepřiznal a existuje silné podezření, že na svědomí má mnohem více obětí...

27. 8. 2009

Jeden z nejznámějsích amerických sériových vrahů vůbec. Tento muž, známý také jako "The Gray Man" neboli "Šedovlasý muž" usmrtil nejméně 4, pravděpodobně však mnohem více a podle svých slov dokonce až sto malých chlapců a dívek.  Charakteristické pro tohoto krutého vraha je, že mimo pedofile trpěl i mnoha dalším sexuálními úchylkami. Mezi ty patří například: sadismus, masochismus, exhibicionismus, voyerismus, koprofagie, ondinismus, orgánový fetišismus a  kanibalismus.

Copyright © 2009 - 2022 serialkillers.cz

bottom of page