top of page

Mane Driza

19. 5. 2019

Mane Driza - albánský sériový vrah, který  ve třech evropských státech usmrtil  celkem pět osob, k tomu nutno připočíst ještě jeden vražedný pokus. Driza se vyznačuje extrémně agresivní a násilnou povahou, kdy příčinou a motivem páchání oněch vražd vždy bylo "řešení" nějaké konfliktní situace v jeho životě. Od roku 2000 si odpykává dlouholetý trest odnětí svobody a v roce 2019  byl ve Velké Británii odsouzen k trestu odnětí svobody na doživotí.

  • Narozen: 1978

  • Dnes: doživotní vězení

  • Stát: Albánie (VB, Itálie)

  • Počet obětí: 5

  • Unikala: 3 roky

  • Vražedná aktivita: 1997-2000

  • Přezdívka:"Tony Montana"

Mane Driza 2.jpg

Albánský sériový vrah Mane Driza zavraždil mezi lety 1997 – 2000 ve třech evropských zemích minimálně 5 lidí. Zabíjel hlavně pomocí pistole, ale jednou použil i nůž a topůrko od sekery. Vyšetřovatelé o něm prohlásili, že jde o extrémně agresivní a násilnou osobnost. Motivem jeho násilného konání vždy bylo „vyřešení“ nějaké konfliktní situace či problému. Jeho modus operandi byl velice proměnlivý. Ve všech případech se však oběťmi stali muži.

Mane Driza 2.jpg

Mane Driza

Mane Driza se narodil roku 1978 v Albánii. Své první vraždy, a to hned dvojnásobné, se dopustil ve svých devatenácti letech, konkrétně v dubnu 1997, ve své rodné vesnici. Tam zastřelil dva muže, otce a syna, načež z vesnice prchnul. V srpnu téhož roku nakonec utekl i ze země, když pod falešnou identitou vycestoval do Velké Británie. O tom, proč oba muže připravil o život, ani o tom, za jakých okolností se čin stal, nebyly zjištěny žádné další informace. Známo je pouze to, že vražda měla být spáchána ve spolupachatelství s otcem viníka.

Mane Driza with ex-wife.jpg

Mane Driza na svatební fotografii

Po zhruba dvou letech v Londýně, 23. června 1999, Mane Driza ubil a ubodal svého spolubydlícího jménem Stefan Bledar Mone (23), rovněž albánského občana. S ním bydlel po rozvodu se svojí manželkou jménem Roselane Driza (roz. Nonato), která pochází z Brazílie. Příčinou vraždy měl být spor o snubní prsten, který měl brutálně zavražděný muž údajně věnovat své přítelkyni, ač patřil Drizovi. Vrah tehdy své oběti uštědřil nožem a topůrkem od sekery více než 120 ran a způsobil několik fraktur lebky! Tedy šlo v tomto ohledu o extrémně brutální útok, a to i mezi těmi případy, kdy se pachatel dopustí tzv. overkill, tedy násilí v míře překračující nutnost k usmrcení člověka. Tělo zavražděného mladíka nalezla druhý den jeho přítelkyně, která ho dokázala rozpoznat jen podle výrazného opasku na kalhotách. Svůj úmysl vraždit prý Driza v den brutálního útoku oznámil i jednomu ze svých kolegů, kterého požádal, aby mu zastavil v obchodě, protože si potřebuje koupit nůž. Ten však jeho komentářům, že spolubydlícího zabije, nevěřil.

Mane Driza (on the right) and his victim

Mane Driza (napravo) na fotce se svojí budoucí obětí - Stefanem Bledarem Mone

Muž přezdívaný "Tony Montana" (podle hlavní postavy ve filmu Scarface) opět neváhal a utekl před zákonem do jiného státu, tentokráte Itálie. Tam vydržel „v klidu“ jen šest měsíců a opět zabíjel. V tomto případě v jednom z barů na Sicílii a opět, jako v Albánii, pistolí. Střet s vrahem nepřežili dva muži. Driza chtěl údajně zavraždit ještě třetího, ale tomu zachránila život zaseknutá zbraň útočníka. K zadržení tohoto extrémně nebezpečného muže došlo hned následující den po dvojnásobné vraždě. V roce 2002 byl v Itálii odsouzen k 30letému vězení za dvě vraždy a jeden vražedný pokus. Brány italské věznice opustil v roce 2018, nicméně jen proto, aby mohl být souzen i v Británii. Tam jej v dubnu 2019 soud potrestal i za jeho ohavný čin spáchaný v Londýně, a to trestem odnětí svobody na doživotí, kdy na podmínečné propuštění může zapomenout minimálně prvních 20 let trestu. K tomu připočtěme, že již v roce 2001 byl v nepřítomnosti odsouzen na 25 let i ve své rodné Albánii. Tedy troufáme si tvrdit, že tento sériový vrah se už na svobodu naštěstí nikdy v životě nedostane. Italský trest mu totiž neskončí dříve než v roce 2026, a poté bude buď vydán k výkonu trestu do Albánie, nebo započne jeho výkon doživotního trestu ve Velké Británii. Jistě se tedy nedostane na svobodu před rokem 2046, kdy mu bude 68 let.  Mane Driza, profesí kameník, své zločiny doznal, nicméně vždy svaloval vinu na své oběti. Nad svými činy nikdy neprojevil žádnou lítost.

DALŠÍ FOTOGRAFIE

  • Facebook
  • Instagram

Copyright © 2009 - 2020 serialkillers.cz

Po plagiátech je aktivně pátráno!

Komentáře
bottom of page