Ctirad Vitásek – masová střelba v ostravské nemocnici
(Zveřejněno: 5. 5. 2020) - doba četby 6 minut
V tomto článku se dočtete o co do počtu obětí druhé nejhorší masové vraždě v dějinách České republiky (nelichotivé prvenství drží masová střelba v Uherském Brodě z roce 2015). Tragická událost se odehrál 10. prosince 2019. Toho dne ve čtvrt na osm ráno vstoupil dvaačtyřicetiletý stavební technik ze Zábřehu v Ostravě, Ctirad Vitásek, do čekárny traumatologie ve Fakultní nemocnici Ostrava. Ozbrojený nelegálně drženou pistolí CZ 75 ráže 9 mm pak bez varování začal střílet na pacienty v čekárně, přičemž velice rychle v malém prostoru čekárny zasáhl 9 osob. Ze zasažených osob nakonec zemřeli 4 muži a 3 ženy. Pouze dva zranění útok přežili. Pachatel po hrůzné masové vraždě z místa činu utekl. Jeho cesta vedla domů, kde matce sdělil, co udělal a řekl, že se jde zastřelit. Když jej policisté několik hodin od útoku za pomocí helikoptéry lokalizovali sedícího v osobním automobilu u obce Děhylov, muž ještě před jejich zásahem spáchal sebevraždu.
K samotnému útoku lze uvést to, že podle svědectví Vitásek nezamířil hned k čekárně traumatologie, ale postupně v nemocnici navštívil několik oddělení a hledal, kde bude nejvíce lidí. Svědci, kteří byli přímo na místě, později uvedli, že zbraň nebyla plně funkční a zasekávala se. Střelec prý nakonec třikrát nebo čtyřikrát zmáčknul spoušť pistole, ale buď se zbraň selhala, nebo už neměl náboje. Poté si prý ještě měnil vystřílený zásobník za plný, ale byl vyrušen. Nakonec se otočil a utekl. Podle jednoho ze svědků dokonce pachatel chvíli stál s pistolí u nohy, poté si ji přiložil k hlavě, ale nevystřelil.
Hledaný muž na fotografii z bezpečnostní kamery v ostravské nemocnici
Osobnost pachatele a pozadí činu
Kolegové Vitáska popsali jako „pohodového člověka” a „normálního chlapa“, který byl pořád pozitivně naladěný. Společně s kolegy chodil na firemní akce, lyžoval či se účastnil jiných sportovních aktivit. Občas také chodil střílet na střelnici a miloval fotbal. Vitásek v minulosti spáchal tři delikty. Násilný trestný čin (méně závažná potyčka) a drobnou majetkovou trestnou činnost. Také po nějakou dobu docházel na psychiatrii, kde se měl léčit z tetanie. Stejně tak jako podle kolegů, i podle názoru sousedů ve vesnici, byl Vitásek vyrovnaný člověk a "pohodář".
Chování muže se však časem změnilo. Podle mnoha lidí z jeho okolí nabyl Vitásek v roce 2019 přesvědčení, že je těžce nemocný, a že jej nikdo nechce léčit. Poté, tedy několik měsíců před útokem, bylo možno v jeho chování zpozorovat obrat. Nejvíce patrné to pak bylo poslední týdny před útokem, kdy již Vitásek například ani nedocházel do práce a pobýval na nemocenské dovolené. Vitásek údajně taktéž dva týdny před útokem psal jednomu zpěvákovi, o němž v té době bylo známo, že bojuje s rakovinou slinivky a prochází chemoterapií. Tomu sdělil, že má stejnou nemoc. V komunikaci si opět stěžoval na to, že ho lékaři nechtějí léčit a po zpěvákovi chtěl, aby mu diagnózu potvrdil on.
Psychické nebo fyzické problémy?
Jeden z nejhorších českých masových vrahů Ctirad Vitásek
Vitásek si zhruba od září 2019 stěžoval na bolesti břicha a opakovaně docházel k lékaři. Postupně byl na vyšetření v několika nemocnicích. 5. prosince pak došel i na vyšetření do fakultní nemocnice v Ostravě. Lékař žádné konkrétní zjištění nekonstatoval, uvedl však možnost, že pacient může trpět kancerofobií – což je fobie z nádorových onemocnění. Lékař tehdy rovněž Vitáskovi doporučil další návštěvu v poradně vítkovické nemocnice kvůli vyšetření slinivky. A po novém roce také vyšetření na CT přístroji. Poté se měl dostavit na kontrolu.
Podivné chování Vitáska, které bylo možno sledovat zhruba od září 2019, potvrdila i jedna z jeho příbuzných: „Od té doby už to začínal být jako kdyby dvojí člověk. Někdy byl normální, někdy prostě patlal takové věci, že jsem na něm viděla, že s ním není něco v pořádku... On mi třeba poslal za jeden den přes 70 zpráv. To už jsem viděla, že není normální. Tak jsem mu řekla, ať mi dá pokoj“. Po dvou týdnech měl za ženou přijít s tím, že má rakovinu ve čtvrtém stádiu. To se však nepotvrdilo a všechny testy dopadly negativně. „On z toho byl úplně nešťastný. Nechápala jsem to. Dala jsem mu teploměr a on neměl horečku. Byl z toho úplně nešťastnej, že tu horečku nemá. Tam už jsem viděla, že je úplně jiný,“ dodala. Naposledy jej viděla dva týdny před tragédií, když ji přišel říct, že výsledky má celkem dobré, ale stále neví, co mu je.
Jindy se pozdější střelec hádal v ordinaci s lékařem, který mu vysvětloval, že rakovinu nemá. Vitásek mu oponoval tím, že podle internetu v pořádku není, že rakovinu má, a že ho nechtějí léčit. Vitáskova přítelkyně, která čekala venku a hádku slyšela, vstoupila do ordinace a sdělila lékaři, že si onemocnění její přítel vsugeroval. Poprosila ho, ať jej pošle na nějaké vyšetření, že se s ním doma nedá vydržet. Vitásek tak dostal žádanku na psychiatrii, kde se v minulosti léčil, ale žádanku nevyužil. Důvod údajných bolestí břicha pozdějšího vraha nebyl žádným z lékařů zjištěn.
Selfie českého masového vraha Ctirada Vitáska
Příčina, motiv, spouštěč
Hlavní příčinou, která vedla ke spáchání masové střelby, mohly být psychické problémy pachatele, který podle názorů odborníků zřejmě trpěl hypochondrickou depresí či hypochondrickým bludem, tedy utkvělou představou, že je těžce nemocný a nikdo ho nechce léčit. Lidé trpící touto psychickou nemocí se vyhýbají psychiatrii, jejíž návštěva byla Vitáskovi doporučena, protože mají pocit, že jim ošetřující lékař nevěří a jen se jich chce zbavit. Tím se dostáváme k pravděpodobnému motivu. Tím byla nějaká forma msty a vyjádření nespokojenosti právě s přístupem lékařů k jeho problémům. Ač šlo o útok na náhodné cíle (pachatel obcházel různé čekárny), nebylo zřejmě náhodou, že je Vitásek hledal v nemocnici, neboť právě s prací zdravotníků nebyl spokojen. Nemocnice je rovněž tzv. „měkký cíl“ – tedy místo s vysokou koncentrací osob a s minimálním zabezpečení proti násilnému útoku. Spouštěčem činu mohlo být další vyšetření, které nedopadlo dle představ Vitáska, a které se odehrálo v ostravské nemocnici jen pět dní před tragédii.
Zajímavosti případu
Závěrem ještě pár zajímavostí. Raritní je třeba to, že Česká republika si (naštěstí teprve podruhé) zažila masovou vraždu v době plně rozšířeného internetu. To znamenalo nepřeberné množství článků po mnoho dní a týdnů, speciální online zpravodajství, extra rubriky v médiích, atd.. Jen při přípravě tohoto článku jsme použili 65 různých článků! Zkrátka masová vražda v rychlé době internetu. S tím pak souvisí i další dvě zajímavosti případu. Policie např. nejprve zveřejnila fotografii doktoranda ostravské technické univerzity s tím, že jde o podezřelého. Měl totiž stejně jako skutečný pachatel bundu červené barvy. Šlo o nevinného člověka, který byl rychle propuštěn. Mezitím se však o něm na sítích psalo často jako o jistém pachateli a jeho fotku na internetu vidělo stovky tisíc lidí. Policie se později za svůj postup muži omluvila. Po útoku rovněž začala po sociálních sítích kolovat fotografie z čekárny - vyfocená bezprostředně po útoku. Velká média ji odmítla zveřejnit a policie vyzvala, s ohledem na pozůstalé, k její stažení z internetu. Nakonec bylo zjištěno, kdo fotku pořídil, ale kdo ji zveřejnil se objasnit nepodařilo.
Anonymizovaná fotografie místa činu
Na podporu pozůstalých a zraněných byla následně uspořádána sbírka. Především příběh bývalého člena vězeňské služby, který ač zahynul, dokázal svým tělem zachránit život své dceři, byl velice silný. Nakonec se podařilo vybrat přes 8,5 milionů korun, které sice jistě pozůstalým bolest a ztrátu nezmírní, ale alespoň pomůžou začít novou životní etapu. Další raritou je to, že politici v Ostravě chystají pomník, kterým chtějí uctít památku obětí a připomenout tragickou událost. Pomník chtějí ostravští představitelé odhalit při příležitosti ročního výročí události, tedy 10. prosince 2020.
Copyright © 2009 - 2020 serialkillers.cz
Po plagiátech je aktivně pátráno!