top of page

Beef s Opravdové zločiny

Autorky podcastu Opravdové zločiny se dopustily plagiátorství.

Lucie Bechynková a Barbora Krčmová se za to přesto dodnes ani neomluvily!

Naše vyjádření

V tomto vyjádření vás seznámíme s naší velmi negativní zkušenosti s Opravdové zločiny. Tento známý podcast totiž před časem BEZ NAŠEHO VĚDOMÍ, SVOLENÍ a dokonce BEZ UVEDENÍ ODKAZU doslovně převzal MINIMÁLNĚ jeden z našich článků a prezentoval jej jako VÝSLEDEK SVÉ PRÁCE a přípravy!

Za více než 13 let fungování webu jsme se samozřejmě s plagiáty potýkali mnohokrát. Někdy se to vyřešilo v poklidu, jindy trochu vyhroceně, ale vždy se nám nakonec podařilo bez humbuku dohodnout. Plagiátoři svou chybu uznali, texty smazali, omluvili se a my naší práci ochránili. Bohužel, tentokrát to vyústilo v toto vyjádření.

Konkrétně šlo o článek o německém sériovém vrahovi jménem Fritz Honka, který dotyčné prakticky slovo od slova přečetly v dílu č. 65 svého podcastu. Po desítkách tisíc zhlédnutí/poslechů jsme se o této záležitosti dozvěděli, načež jsme je rozhořčeni kontaktovali. Jenže dotyčné poté nejen, že odmítly závadný podcast odstranit (zařídili jsme to my), ale ozvaly se nám až když jim YT pohrozil. Ani pak z jejich strany nedošlo k sebereflexi a prachobyčejné omluvě. Pouze nám „velkoryse“ nabídly zmínění zdroje v následujícím dílu, s dovětkem, že nic špatného neudělaly a podmínkou, že hlášení stáhneme zpět. To jsme vzhledem k okolnostem (pro upřesnění: chycení „při činu“ + desítky tisíc lidí, který závadný obsah slyšelo/vidělo + práce navíc a stres, s tím spojené + jejich podmínka) považovali za neadekvátní až urážlivé. Poté napsaly, že celou věc předávají právnímu zástupci, který se nám nikdy neozval, načež zvolily strategii mlčení.

Měli jsme tedy tři možnosti řešení. 1. nechat to být, zanadávat si a dusit to v sobě, 2. soudit se, 3. vyzvat je veřejně k omluvě a dát lidem vědět, jaké jsou jejich praktiky. Neděláme si totiž iluze, že jsme jedinými "vykradenými" autory (přesněji řečeno doslovné čtení jiných článků se v jejich podání opakuje a moc dobře o tom víme).

Vzhledem k tomu, že si své práce vážíme a efektivita soudní cesty se nám zdála malá, zvolili jsme třetí variantu. Chceme totiž, aby si toto již nikdy nedovolily a pokud tímto způsobem připravily více epizod, vyzýváme je tímto, aby je smazaly nebo předělaly.

Víme, že máme řadu společných sledujících, a že můžeme dostat hate od jejich „skalních“. Jenže, co byste dělali na našem místě vy? Nechali si to líbit? Vážili byste si pak sebe, své práce a vůbec vás to neštvalo? Měli byste chuť trávit X hodin při přípravě článku, kdybyste věděli, že jej stejně nějaký „vyčůránek“ pod svým jménem přečte, bude vydávat za svoji práci, dělat si na tom „fame“ a obohacovat se?  Možná by vám to část elánu do tvorby nového obsahu vzalo, tak jako nám. Tedy tyto praktiky bohužel ve výsledku nejvíc odnášíte vy – čtenáři.

Proto toto vyjádření. Pro klid naší duše. Protože už to trvá dlouho. Protože nás to vnitřně brzdí. Protože možná nejsme jediní, koho OZ poškodily. A také z důvodu „generální prevence“.

Co očekáváme od Vás?  Můžete nám samozřejmě vyjádřit podporu, můžete vyjádřit nesouhlas přímo jim, ale nemusíte dělat vůbec nic. Důležité pro nás je, že to víte a my můžeme s klidnější duší dál pracovat.

A zde důkazy:

Hlášení na YT týkající se porušení autorských práv + zmiňované video (předčítání začíná poté, co se dámy vypovídají, tedy někde ve třetí minutě. A abychom p. Bechynkové nekřivdili, náš první odstavec vynechala a druhý čte až od půlky. Pak už to netřeba více komentovat. S drobnými přeřeknutími náš článek zvládne přečíst až do úplného konce – stačí porovnat s textem ZDE)

Důkaz - hlášení porušení autorských práv.png
Důkaz - odstranění plagiátu.png
bottom of page