top of page

Rodney Alcala

13. 5. 2020

Rodney Alcala - americký sériový vrah odsouzený k trestu smrti za 7 vražd, které spáchal mezi lety 1971 - 1979. Podle některých zdrojů může být tento pachatel zodpovědný za vraždu až více než 100 žen. Šlo o velice inteligentního pachatele, který dokázal své oběti ovládnout, zametat stopy a důmyslně unikat policii. Jeho oběti tvořily mladé ženy a dívky. Alcala trpěl sadismem. Motivace vražd tedy byla sexuálního rázu. Oběti byly nejčastěji surovým způsobem znásilněny a poté uškrceny. Mnoho z žen bylo zavražděno v jejich vlastních domovech. Alcala si stejně jako někteří další sérioví vrazi schovával fotky či jiné drobné předměty svých obětí.

  • Narozen: 23. 8. 1943

  • Zemřel: 24. 7. 2021

  • Stát: USA

  • Počet obětí: 7-100+

  • Unikal: 8 let

  • Vražedná aktivita: 1971 - 1979

  • Přezdívka: "Dating Game Killer"

Rodney Alcala 97.jpg

Rodney Alcala, tak zní jméno jednoho z nejinteligentnějších a nejplodnějších amerických sériových vrahů historie. Alcala mezi lety 1971 – 1979 zavraždil v několika amerických státech nejméně 7 žen. Za tyto vraždy byl později odsouzen k trestu smrti. Je však velice pravděpodobné, že jeho rukou zemřelo násobně více lidí, a podle některých odhadů je zodpovědných možná dokonce až za více než 100 vražd. Jeho „vražedný podpis“ (neboli "signatura") zahrnoval znásilnění, mučení, škrcení a někdy i mrzačení obětí. Řada těl byla nalezena v pečlivě naaranžovaných pozicích a mnoho ze svých obětí Alcala zabil v jejich vlastních domovech, kam se dokázal vnutit. Pro tohoto pachatele bylo rovněž typické to, že si uschovával osobní věci či fotky obětí.

Rodne Alcala 3.jpg

Rodney Alcala

Rodney James Alcala se narodil 23. srpna 1943 v San Antoniu v Texasu. Jeho rodiči byli Raoul Alcala Buquor and Anna Maria Gutierrez, kteří měli ještě dvě starší dcery. Celá rodina se v roce 1951 přestěhovala do Mexika, ale když o tři roky později otec od rodiny odešel, paní Gutierrez se s dětmi stěhovala znovu. Tentokrát zakotvila, i s dvanáctiletým Rodneym, v Los Angeles v Kalifornii.

Když bylo Rodneymu Alcalovi 17 let, narukoval do armády Spojených států amerických. V ní sloužil jako úředník v administrativě až do roku 1964, kdy se  nervově zhroutil. Poté byl na základě posudků vojenského psychiatra a psychologa z lékařských důvodů propuštěn. V posudku byla Alcalovi mimo jiné diagnostikována disociální (antisociální) porucha osobnosti neboli psychopatie. Další odborníci pak mimo psychopatie u něj zmiňují také: hraniční poruchu osobnosti, narcistickou poruchu osobnosti a rovněž sexuální sadismus. Poté, co vysoce inteligentní Alcala opustil armádu, vrhnul se na studium. V roce 1968 zdárně vystudoval umění na Kalifornské univerzitě v Los Angeles a později ještě studoval film na univerzitě v New Yorku. Toto studium už však, hlavně kvůli své "kariéře" sériového vraha, nedokončil.

Rodney Alcala young.jpg

Rodney Alcala v mládí

Svůj první opravdu závažný zločin spáchá Alcala v roce 1968 v Los Angeles. Vše začne tím, když vláká teprve osmiletou Tali Shapiro do svého auta a unese ji. Děvčátko následně odveze do svého bytu v Hollywoodu, kde jej brutálně znásilní a surově zmlátí kovovou tyčí. Díky pozornému svědkovi, který nejen, že únos vidí, ale Alcalovo auto pak sleduje, dorazí policejní hlídka k bytu brzy. Když překvapený Alcala zasahujícímu policistovi otevře, sdělí, že může dál, ale ať mu dá chviličku, že je nahý a oblékne se. Když policista po chvilce vstupuje dovnitř, vidí na zemi zkrvavené tělo malé Tali. Dívka leží v kaluži krve a nejeví známky života. Policista začne prohlížet zbytek bytu, ale dívka jako zázrakem začíná sípat a lapat po dechu. Mezitím se Alcalovi podaří zadním vchodem vyplížit ven a policii prchnout. Hned druhý den odlétá do New Yorku. Ani spolužáci, ani učitelé z univerzity UCLA, kterou Alcala navštěvoval,  nevěří, že by mohl být takového činu schopný.

Tali Shapiro victim.jpg

Tali Shapiro

Pětadvacetiletý Alcala začíná v New Yorku používat falešné jméno a vystupuje jako „John Berger“. V New Yorku si udělá nové přátele a začne studovat filmovou školu. „Berger“ je u spolužáků opět oblíbený a žije život běžného studenta vysoké umělecké školy. Ač je Alcala brzy po svém útěku zařazen na seznam nejhledanějších osob USA, dopaden je až v roce 1971, kdy jej na plakátu poznají dvě děti, které dochází do uměleckého tábora v New Hampshire. Tam Alcala dělá odborného poradce. Bohužel v mezidobí stihne Alcala v New Yorku spáchat svoji první (později prokázanou) vraždu. To když znásilní a uškrtí třiadvacetiletou Cornelii Michel Crilley v jejím bytě na Manhattanu. Policisté jej však zatím s tímto případem nespojují a Alcala má být souzen pouze za znásilnění a pokus o vraždu malé Tali. Jelikož se však rodina dívky mezitím odstěhuje mimo Spojené státy americké, prokurátor kvůli důkazní nouzi uzavře s Alcalou dohodu. Výměnou za to, že nebude obžalován z pokusu o vraždu a znásilnění, dozná se Alcala k sexuálnímu obtěžování dítěte a bude zařazením na seznam sexuálních predátorů. Následný rozsudek je v obrovském nepoměru se závažností spáchaného zločinu a nebezpečný psychopat se dostává na svobodupo třech letech! Následuje další napadení ženy a odsouzení na další tři roky.  Alcala je opět volný v roce 1977 a jeho vražedná série propuká naplno.

Cornelia Crilley.jpg

Někdy v roce 1978 je Alcala potrestán za držení marihuany a také prožije svoji chvilku slávy. To když se přihlásí do tehdejší oblíbené televizní show „The Dating Game“. V show ho představí jako úspěšného fotografa a Alcala nakonec soutěž vyhraje. Může tak na rande se ženou jménem Cheryl Bradshaw, o jejíž přízeň spolu se dvěma soky soupeřil. Když ale Cheryl poznává Alcalu v zákulisí lépe, zdá se jí poněkud děsivý a tak z možného rande sejde.  „Byl tichý, ale zároveň se schopný z ničeho nic změnit a manipulovat s lidmi, jak se mu zachtělo. V mžiku byl velmi hrubý a choval se, jako by mě chtěl nějak zastrašit. Nejen že se mi nelíbil... Byl to ten nejdivnější chlap, kterého jsem v životě potkala", uvedla v roce 2010 o tehdejším setkání s Alcalou.

Dating Game Rodney Alcala.jpg

Alcala v televizní seznamovací soutěži

Cheryl naštěstí inteligentního sériového vraha prokoukla. Jiným ženám se to bohužel nepovedlo. „Uměl se s dívkami bavit," vysvětloval později jeden z vyšetřovatelů. „Myslím, že běžnější je spíš to, že když muž v baru spatří poprvé ženu, která se mu líbí, tak se spíš obává ji oslovit, aby ho neodmítla. Alcala se nebál mluvit s kýmkoli. Dokázal ženy přemluvit, aby se nechaly vyfotit, a vycházelo mu to." V roce 1979 Alcala omráčí a v bezvědomí znásilní patnáctiletou Monique Hoyt, která mu, jako mnoho jiných dívek, zapózuje před fotoaparátem. Je otázkou, kolik dalších žen potkal stejný osud a Alcala je při focení "pouze" znásilnil. Téměř jisté je, že nešlo o osamocenou oběť.

Velice aktivnímu sériovému vrahovi vše vychází až do léta roku 1979. 20. června 1979 zmizí během cesty z pláže v Huntington Beach v Los Angeles  dvanáctiletá Robin Samsoe. Jedna z kamarádek pak policistům řekne, že je toho dne oslovil podezřelý muž s delšími tmavými vlasy a tmavýma očima, který jim sliboval nafotit sérii módních fotografií. Rozkládající se tělo dívky je nalezeno o necelé dva týdny později. Konkrétně 2. července jej svědci objeví v podhůří Los Angeles, více než 50 kilometrů od místa odkud zmizela. Její rozkládající se tělo mezitím stihne potrhat divoká zvěř a poničí tak mnohé cenné stopy. Patrné však zůstává, že dívka byla pohřbena svázaná. Mezitím policejní kreslíř, na základě výpovědi kamarádek zavražděné Robin, vytvoří velmi zdařilý identikit podezřelého, který je rozeslán všem oddělením v Kalifornii.  Jeden z policistů, kteří Alcalu vyšetřovali v souvislosti s jinými případy, ho na skice rozpozná a upozorní na něj. Alcala nemá na kritickou dobu žádné alibi a stane se tak hlavním podezřelým. A tak je 24. července 1979 kvůli vraždě Robin Samsoe zatčen. Při prohlídce domu Alcaly v Monterey Parku policie najde potvrzení o zapůjčení úložné skříňky v Seattlu ve státě Washington. Tam pak vyšetřovatelé najdou obrovské množství fotek mladých dívek zachycující většinou sexuálně explicitní pózy a také řadu drobných předmětů jako například náušnic. Mezi nimi jsou i náušnice, která pozná matka dvanáctileté Robin Samsoe. Šlo o dárek, který matka své dceři dala.

Robin Samsoe.jpg

Robin Samsoe

Již 8. května 1980 je Rodney Alcala za vraždu Robin Samsoe odsouzen k trestu smrti. Proti rozsudku se však odvolá a ve svých odvoláních je úspěšný až do roku 2010, kdy je definitivně odsouzen za vraždu pěti žen, včetně dvanáctileté Robin. Následují ještě odsuzující rozsudky v případě dalších dvou  vražd a samozřejmě další Alcalovo odvolání. Nyní, v roce 2020, zůstáva šestasedmdesátiletý Rodney Alcala v cele smrti kalifornské státní věznice v Corcoranu. Čeká na projednání jednoho z dalších odvolání proti trestu smrti. Kvůli svému nedobrému zdravotnímu stavu se již pravděpodobně z žádné další vraždy nebude nikdy muset zodpovídat. A je pravděpodobné, že se nedostane ani na výkon zaslouženého trestu smrti (aktualizace - v článku jsme se nemýlili, Rodney Alcala dne 24. 7. 2021 ve věznici zemřel z přirozených příčin).

Rodney Alcala 2010.jpg

Rodney Alcala v roce 2010

Rodney Alcala 2015.jpg

Rodney Alcala v roce 2015

Alcalova schopnost vyhnout se dopadení, vyvléknout se z obvinění a docílit nízkých trestů při odsouzení, je připisována především jeho velmi vysokému IQ. Podle některých zdrojů Alcala při testech inteligence dosáhnul hodnoty nejméně 140, jiné uvádějí dokonce přes 160. Každopádně lze uvést, že jde o muže s IQ génia. Jde tak o jednoho z nejinteligentnějších sériových vrahů vůbec. Řadí se po bok např. Eda Kempera, Charlene Gallego a Carrolla Colea, kteří byli taktéž nadáni superiorní inteligencí a  zavraždili řadu lidí. Ve všech zmíněných případech jde o sexuální sériové vrahy, u kterých tvořily většinu obětí mladé ženy či dívky a pachatelé měli promyšlený a nacvičený modus operandi. Ale zpět k Alcalovi. Přes výše uvedené si jeden z vyšetřovatelů myslí, že Alcala neunikal jen díky své inteligenci, ale měl zkrátka častokrát jen štěstí. „Jednou jsem s ním mluvil a ano, je inteligentní. Ale ne zas tolik, jak si o sobě myslí. Napsal knihu s názvem You the Jurya, já ji četl nebo spíš snažil jsem se ji přečíst, ale nemělo to hlavu ani patu. Je to blud. On není blázen, je to sexuální deviant a vraždění ho vzrušovalo." Alcala opravdu v roce 1994 ve vězení napsal a vydal knihu, ve které vraždu dvanáctileté Robin popřel a obhajoval se. Během pobytu v cele smrti také stihnul podat dvě žaloby proti Kalifornskému vězeňskému systému. V jedné se domáhal nízkotučné stravy, v druhé žaloval věznici, když upadl a zranil se.

Ač byl Alcala doposud usvědčen „pouze“ ze sedmi vražd, je téměř jisté, že skutečný počet jeho obětí je mnohem vyšší. Alcala byl vysoce inteligentní a zkušený pachatel - sexuální predátor, který se vědomě uměl vyhýbat spravedlnosti, zametat stopy a dovedl kontrolovat a ovládat své oběti.  Kolik jen bylo dívek, které sympatický, pohledný, přesvědčivý a v jednu dobu i trochu slavný Alcala nalákal na focení, a pak brutálně znásilnil? Jistě ne jen dvě, o kterých se ví. Fotek mladých dívek se našly stovky. Ve všech případech samozřejmě nešlo o oběti vraždy či znásilnění. Mezi fotkami byly i fotografie kolegyň, kamarádek, známých. Nicméně řadu vyfocených žen se ztotožnit nepodařilo. Z toho důvodu byly v roce 2010 všechny fotky neztotožněných osob zveřejněny. Ač se doposud díky fotkám podařilo Alcalu spojit "jen" s jednou další vraždou, je podle vyšetřovatelů vysoce pravděpodobné, že některé z dalších vyfocených žen byly taktéž zavražděny. Však kolik mohlo být obětí, jejichž těla nikdy nebyla nalezena, když je Alcala pohřbíval často na odlehlých místech? A kolik bylo těch, které sice nelezeny byly, ale kvůli pokročilému rozkladu se je již nepodařilo identifikovat. Alcala cestoval po celé zemi. Z východního pobřeží na západní. Tedy nevyřešených vražd žen, s nimiž by mohl mít teoreticky něco společného, boudou jistě stovky. Jen vražd, které mu byly prokázány nebo je z toho podezřelý je nejméně 12. Připočtěme navíc, že se nikdy k žádné z vražd otevřeně nepřiznal. Občas sice něco naznačil, ale to jen když se v něm projevil skutečný psychopat a chtěl tím manipulovat vyšetřovateli. Jinak své zločiny nikdy nedoznal a nepomáhal při jejich objasnění. A aby toho nebylo málo, některé zdroje hovoří o tom, že pozdější sexuologická vyšetření prokázala, že ho přitahují taktéž mladí chlapci. Když všechno řečené sečteme, vychází nám z toho, že Rodney Alcala může mít na svědomínásobně více vražd, něž uváděných 12. Některé zdroje zmiňují dokonce až 130 možných obětí. Toto číslo se nám však jeví jako příliš vysoké. Zvláště vzhledem k Alcalově vražedné aktivitě, která naplno propukla až po propuštění z vězení v roce 1977. Tedy by musel stihnout zavraždit přes 100 žen za pouhé dva roky... Zasvěcený názor přináší detektiv Steven Mack, který na Alcalově případu pracoval, a který tvrdí, že není pochyb o tom, že existují další oběti tohoto sériového vraha: „Před několika týdny jsem kohosi slyšel zmínit 150, ale nemyslím si, že je jich zase tolik. Ale určitě to bude dvojmístné číslo."

Taken by Rodyney Alcala 17.jpg
Taken by Rodyney Alcala 6.jpg
Taken by Rodyney alcala.jpg

Doposud neidentifikované ženy na fotkách pořízených Alcalou

DALŠÍ FOTOGRAFIE:

  • Facebook
  • Instagram

Copyright © 2009 - 2020 serialkillers.cz

Po plagiátech je aktivně pátráno!

Komentáře
bottom of page