top of page

Joseph Edward Duncan

28. 5. 2022

Joseph Edward Duncan III.  - americký sériový vrah, násilník a pedofil, který kromě znásilnění a vražd tří dětí v letech 1996 a 1997 téměř vyvraždil rodinu Groeneových v americkém městě Coeur d'Alene v roce 2005. Masakr však naštěstí měl i jednu přeživší, která tak mohla popsat, co přesně se stalo. Tou byla tehdy 8letá Shasta Groene. Joseph Duncan byl nakonec za své zločiny odsouzen k trestu smrti.

  • Narozen: 25. 2. 1963

  • Zemřel: 28. 3. 2021

  • Stát: USA

  • Počet obětí: 7+

  • Unikala: 9 let

  • Vražedná aktivita: 1996-2005

  • Přezdívka:"Jet"

Joseph Edward Duncan III.png

V tomto článku se budeme věnovat případu amerického sériového vraha, který připravil o život nejméně sedm osob. Článek bude pro čtenáře o to náročnější, neboť šlo o pedofila, tedy jeho obětmi se tedy stávaly především děti. Samotný pachatel pak byl specifický především tím, že jelikož šlo o čilého blogera, zanechal za sebou poměrně rozsáhlou digitální stopu v podobě blogu, který si zvědavci mohou prostudovat i dnes. Na tomto blogu, který byl aktivní od ledna 2004 do května 2005 a jehož autor se podepisuje jako „Joe“, je umístěna celá řada článků, kde „Joe“ zmiňuje své názory (často ohledně problematiky registrovaných sexuálních násilníků), píše otevřené dopisy, případně píše krátké statusy. Poslední příspěvek je datován k 13. 5. 2005 a autor v něm uvádí, že pracuje na zašifrovaném deníku, v němž bude stokrát upřímnější než na blogu. Tento deník však podle něj bude možné rozšifrovat přibližně až za 30 let (doopravdy se jej doposud nepodařilo rozšifrovat) a teprve pak svět zjistí, kdo doopravdy byl, co skutečně spáchal a co si skutečně myslel. Podle jeho názoru možná až pak lidé pochopí, že i přes svoje šílené skutky nebyl zlým člověkem, jen měl "nemoc", kterou se nakazil od společnosti... Tento poslední příspěvek je pak zakončen následujícím sdělením: „...Jediná věc, kterou jsem si teď jistý, je, že si nejsem jistý vůbec ničím. Není to dobrá výchozí pozice při zvažování mé situace (býti kriminálním uprchlíkem a tak).“ Pak se bloger odmlčel, aby jen o pouhé 3 dny později spáchal obludný zločin nebývalých rozměrů... Jméno dotyčného zní Joseph Edward Duncan.

Joseph Edward Duncan.png

Joseph Edward Duncan III.

Dětství a dospívání

Joseph Edward Duncan III. se narodil 25. února 1963 v Tacomě ve státě Washington. Měl 3 starší sestry a jednoho mladšího bratra. V dětství se cítil osaměle a jeho sestry ho prý nikdy neměly rády, protože byl maminčin mazánek. To, že necítil lásku ze strany svých sester, ho údajně opravdu poznamenalo. V dětství taky při hře s kamarádem dostal lopatou do hlavy, což způsobilo povrchové krvácení a musel do nemocnice. Odnesl si spoustu stehů, ale je otázka, jestli nedošlo i k nějakému poškození mozku, protože by to v budoucnosti vysvětlovalo leccos. Duncan každopádně celé dospívání věřil, že je ošklivý, hloupý a bezcenný.

Když mu bylo 6 let, žil v Mannheimu v Německu na vojenské základně, kam byl vyslán jeho otec, který sloužil v armádě. Rodina se pak ale, naštěstí pro nás Evropany, vrátila do Států. Duncan tvrdil, že byl v dětství sexuálně zneužit. Respektive že ho v jeho šesti letech násilím donutila o dva roky starší dívka při hře ve sklepě, aby ji políbil na intimních místech.

ve svých 11 letech se svým mladším bratrem Brucem při dětské hře v lese strčili své přirození do úst pětiletého chlapce. Prý mělo jít o jakousi zkoušku, aby k nim mohl tento malý chlapec vstoupit do smyšleného dětského klubu. Duncana při tom ale načapala jeho sestra a vše řekla jejich matce. Duncan pak dostal obrovský výprask a musel se jít zneužitému chlapci omluvit. Podle Duncana šlo ale o prostou dětskou zvídavost a celý život ho pak rozčilovalo, že tato situace v lese byla označována jako jeho první akt znásilnění. Na svém blogu k tomu píše: “Kdybych v dětství neslyšel nic o pojmu znásilnění, pochybuju, že by se ze mě někdy stál sexuální násilník a sériový vrah.

Ve 13 letech ho prý zneužil pediatr, který jej vyšetřoval. Ovšem pro Duncana se z tohoto sexuálního zážitku stala vzpomínka, kterou si rád připomínal. Při tomto setkání s doktorem totiž zažil první orgasmus. Ve 14 letech pak měl svůj první sex, a to s vlastní sestrou, která ho o to údajně požádala. První sexuální zločin, za který byl potrestán, spáchal už ve svých 15 letech v roce 1978, kdy znásilnil devítiletého chlapce. Navíc zanedlouho odcizil něčí auto, a tak byl Duncan souzen jako mladistvý a trest si měl odpykat v nápravném zařízení pro dospívající chlapce. Tam se údajně přiznal terapeutovi, že měl znásilnit několik dalších mladších chlapců, což měl ovšem později odvolat, tedy tuto informaci je třeba brát s jistou rezervou.

V nápravném zařízení pro mladistvé nepobyl dani 2 roky a po krátce propuštění, konkrétně v roce 1980, okradl svého souseda v rodném městě Tacoma o několik zbraní a následně přepadl 14letého chlapce a sexuálně ho zneužil. Za to si vysloužil trest odnětí svobody v délce 20 let a v psychiatrické nemocnici musel absolvovat program pro dospělé, jelikož odborníci jej označili za tzv. sexuálního psychopata. Tento pojem si vysvětlíme později. Důležité je, že z výkonu trestu byl podmíněně propuštěn již po 14 letech, což se ukázalo být velkou chybou. Duncana jeho dlouholeté pobyty v nápravných zařízeních, léčebnách a vězeních, kde byl mimochodem sám sexuálně zneužíván, akorát ještě více "zradikalizovaly". Tedy tak to interpretoval sám Duncan – považoval se za „produkt“ systému.

Zdvojnásobil jsem svoje snahy, abych našel nějaké bezbranné dítě, které bych mohl unést, znásilnit a zabít, protože to je přesně to, co ode mě společnost očekává a čeho se bojí. Tenhle čin je tedy nejlepší způsob, jak tuhle společnost, která mě už jako dítě zatratila a připravila o život, potrestat. A jak se jí poeticky pomstít.

Joseph Duncan 2.jpg

Joseph Edward Duncan III.

V 90. letech se Joseph Duncan porůznu potloukal po Seattlu. V mezičase zjistil, že ho přitahuje sex s cizími muži v parku a opakovaně se účastnil různých orgií. Udržoval ale taky sexuální vztahy se ženami a sám odmítal, že by kdy byl pedofil. Jenže toto tvrzení je diskutabilní, protože kdykoliv hlídal někomu z rodiny nebo z přátel děti, tak říkal, že v sobě musel potlačovat choutky. Znovu za mřížemi skončil v roce 1996 kvůli držení marihuany, ale za pár měsíců byl venku, i když tedy se zpřísněnou podmínkou. A právě během roku 1996 přišly o život jeho dvě první oběti.

Počátek vražedného řádění

Dne 5. července 1996 Duncan po schůzce se svou kamarádkou Dee spokojeně seděl v autě a lízal zmrzlinu, když tu najednou spatřil dvě dívky na Aurora Avenue v Seattlu. Nastartoval auto a vydal se za dívkami. Od prvního okamžiku je měl v plánu unést. Dívky si ho všimly a na moment se mu ztratily z dohledu. Duncan se je vydal hledat a už už to chtěl vzdát, když je najednou opět spatřil. Přelézaly nízkou zeď, a to se ukázalo být osudné. Duncan si vymyslel, že je vlastníkem onoho pozemku, kde přelézaly zeď, a že teď mají velký problém. Začal se jich prý vyptávat, odkud jsou, aby zjistil, jak moc jsou zranitelné.

Dozvěděl se, že jedna z holčiček se jmenuje Sammiejo, je jí 11 let, a druhá se jmenuje Carmen a je to její devítiletá mladší sestra. Obě vyděšené dívky naložil k sobě do auta a odvezl je na opuštěnou farmu nedaleko své práce. Pracoval mimochodem jako obchodní zástupce pro místní softwarovou firmu. Duncan se obě dívky v budově oné farmy pokusil znásilnit, ale prý neúspěšně. Celý svůj pokus si natočil na kazetu, kterou prý ale o pár dní později zničil v mikrovlnce. Pak je obě vyvedl ven mezi stromy a dle svých slov je zavraždil tak rychle a čistě, jak to jen šlo. Což v překladu znamenalo umlátit je páčidlem. Těla dívek jen tak ledabyle schoval a na místo se vrátil až po více než dni, aby těla zakopal.

Jedno z těl ale předtím, než ho zakopal, znásilnil. Prý proto, aby si to vyzkoušel, protože nechápal, co na nekrofilii viděl jeho mladistvý spolutrestanec z nápravného zařízení, kde byli v pubertě oba drženi. Tenhle blíže neupřesněný deviant totiž kdysi zavraždil jakousi dívku a poté se po několik dní vracel k jejímu tělu a provozoval na něm pohlavní styk. Duncan to na své vlastní oběti taky vyzkoušel, a ač se uspokojil, vlastně to pro něj bylo zklamání a už to nikdy nezopakoval. I o tom na svém blogu píše, jako by snad šlo o nějakou naprosto běžnou historku.

Těla dívek byla v mělkém hrobě objevena až po roce při rekonstrukci budovy a okolních pozemků. Roky se však nedařilo najít vraha.

Carmen Cubias, Sammiejo White.jpg

Carmen Cubias, Sammiejo White

Lov pokračuje

Duncan řádil i v roce 1997. Přiznal se, že toho roku vnikl otevřenými dveřmi do jednoho rodinného domu za tím účelem, aby znásilnil a zabil dva malé chlapce, bratry, které si vyhlédl ve známém americkém obchodě Target. Překážkou mu však byla jejich matka. Duncan tedy v domě příhodně našel kladivo a chystal se jím matku obou chlapců ubít, když v tom se doma objevil otec. To Duncana vyděsilo a utekl zadním vchodem. Později uvedl, že ho zklamalo, že se tenhle jeho pokus nikdy nedostal do médií. “Tak jako to chce celou vesnici k výchově dítěte, tak to chce celou společnost, aby vytvořila monstrum,” tak si Duncan odůvodňoval svoje zločiny. Zařekl se, že chce ulovit další dítě. Pohlaví a věk prý nebyly tak důležité.

Nedlouho po tomto neúspěšném útoku byl Duncanovi udělán kontrolní test na přítomnost drog, který v moči odhalil přítomnost marihuany, čímž porušil svou podmínku v Seattlu. A tak, aby neputoval zpět za mříže, vydal se do Kalifornie, čímž se z něj stal uprchlík.

Duncan spal po celou dobu v autě a soustředil se jen na svůj lov. Až jednoho dne spatřil ve městě Beaumont v Kalifornii skupinu malých chlapců. Zastavil u nich a vymyslel si historku o ztracené kočce, aby je k sobě nalákal. Chlapci si ale dávali pozor. Duncan tak vystoupil z auta a předstíral, že svoji ztracenou kočku hledá v keřích a po okolí. Chlapci si stále drželi odstup, tak jim nabídl dolar za pomoc při hledání. Hledání logicky k ničemu nevedlo, ale peníze přilákaly i zbytek chlapecké skupinky. V ten moment Duncan vytáhl vystřelovací nůž a začal chlapcům vyhrožovat pobodáním, pokud neudělají, co jim řekne.

Čekal, že ztuhnou strachy, ale místo toho se většina z nich rozutekla na všechny strany. Duncan tak chtěl chmátnout po tom nejmladším a nejmenším z nich, ale 10letý Anthony Martinez se mezi ně postavil, protože mladší chlapec byl jeho bratr. Tento hrdinský akt bohužel Anthony nakonec stál život. Duncan jej totiž popadl, narval ho do auta a ujel. Po 40 minutách jízdy po dálnici na jih se vydal opuštěnou cestou, která kdysi sloužila jako vjezd do národního parku. Šlo o ideální místo na to, aby mohl na dítěti nerušeně páchat všechna vytoužená zvěrstva.

Duncan chlapce sexuálně zneužíval až do druhého dne, kdy ho nad ránem svázal a prakticky ukamenoval. Následně umírajícího chlapce pohřbil do mělkého hrobu.

Anthony Martinez.jpg

Anthony Martinez

Duncan se poté vydal na cestu z Kalifornie a během ní složil báseň s názvem Óda na vraha, kterou se na svém blogu taky pochlubil. Jak případy vražd obou sester, tak případ vraždy Anthonyho Martineze byly odloženy. K jejich vyřešení došlo až po dopadení Josepha Edwarda Duncana v roce 2005. Co ale Duncan dělal v mezidobí?

Duncanovy aktivity v letech 1997-2005

Ač se Duncan po porušení podmínky kvůli konzumaci marihuany dal se na útěk, byl nakonec stejně dopaden. Policie ho chytila v roce 1997 ve státě Missouri a musel zpátky za mříže. Odseděl si 3 roky a z vězení byl za dobré chování propuštěn v roce 2000. I když šlo o registrovaného sexuálního delikventa, který seděl právě za napadení dětí, policii se jej s nevyřešenými vraždami nepodařilo spojit.

Po svém propuštění v roce 2000 se Duncan přestěhoval do města Fargo v Severní Karolíně. Zde několik let sekal latinu, nebo spíše vyčkával, a děti jen šmíroval. V roce 2004 to ale nevydržel a zneužil šestiletého chlapce na hřišti ve městě Detroit Lakes v Minnesotě. Pokusil se taky zneužít jeho kamaráda. Za to byl zadržen a byla na něj uvalena vazba. V dubnu roku 2005 za něj ale jeho známý, blíže nespecifikovaný byznysmen, zaplatil kauci 15 tisíc dolarů. A co se nestalo: Duncan se beze stopy vypařil. Téhož roku na něj byl vypsán federální zatykač, protože se nedostavil k soudnímu líčení.

A co Duncan po svém útěku dělal? Podle údajů GPS v jeho pronajatém Jeepu Grand Cherokee, kterým cestoval napříč Severní Dakotou, Missouri, Wyomingem, Montanou a Idahem, si vyhlížel další oběti. Zaujalo ho hned několik domů, a tak si je ve své GPS, jak posléze zjistili agenti FBI, označil body. Všechny domy byly snadno dostupné přímo ze silnice a na jejich zahradách byly jasně vidět dětské hračky, houpačky atd.

Joseph Edward Duncan 3.jpg

Joseph Edward Duncan III.

Masakr rodiny Groeneových

Nastal květen 2005. Duncan se během svých cest ocitl nedaleko města Coeur d'Alene ve státě Idaho, kde jednoho dne spatřil rodinu Groeneových. Ta se skládala z Brendy Groene, 40leté ženy, jejího 37letého partnera Marka McKenzieho a tří dětí Brendy, konkrétně 13letého Sladea, 9letého Dylana a 8leté Shasty. Duncana zaujaly právě dvě nejmladší děti a tak začal celou rodinu metodicky sledovat po několik dní. Dokonce je v noci pozoroval binokuláry pro noční vidění.

Rodina byla ještě 15. května na sousedském barbecue a nic nenasvědčovalo tomu, co mělo nastat o pár hodin později. Nad ránem dne 16. května se totiž do jejich domu dostal kladivem vyzbrojený Duncan. Podle svědectví přeživší Shasty je ráno vzbudila jejich matka Benda s tím, že je v domě nějaký muž. Poté se všichni na pokyn Duncana, který jim vyhrožoval, přesunuli do obývacího pokoje. Mysleli si, že mu jde jen o peníze, ale nemohli být dál od pravdy.

Duncan svázal ruce a nohy Brendě, Markovi a Sladeovi a nakázal jim, aby leželi obličejem k zemi. Potom z domu vyvedl Shastu a jejího o rok staršího bratra Dylana. A vrátil se do domu. Shasta z domu následně slyšela křik své matky a nevlastního otce a pak už jen hlasité dopadající údery. V ten moment její nejstarší bratr Slade vyběhl z domu celý zakrvácený. Podle všeho se mu povedlo se rozvázat. Jenže za ním vyběhl i Duncan s kladivem a Slade zkolaboval na piknikovém stole na zahradě rodiny, kde podlehl svým zraněním. Duncan ho pak patrně musel přesunout dovnitř, protože všechna těla byla nalezena v domě. Duncan obě vyděšené děti, které právě na vlastní oči viděly, jak zemřel jejich nejstarší bratr, naložil do Jeepu a ujel.

Mark McKenzie, Brenda Groene.png
Slade Groene.jpg

Brenda Groene, Mark McKenzie a Slade Groene

Stejného dne, kdy došlo k masakru, dorazil k domu Groenových soused a všiml si zakrvácených dveří. Zevnitř domu slyšel štěkat psa. Okamžitě zavolal policii, která na místo zanedlouho dorazila a uvnitř ji čekal doslova hrůzný pohled. Všude byla krev. A taky těla Brendy, Marka a Sladea, kteří byli podle pitevní zprávy ubiti k smrti. Jelikož ale chyběly dvě děti, rozjelo se pátrání nevídaných rozměrů. Byl vydán tzv. AMBER alert, což je celostátní výstražný systém upozorňující na únos dítěte, který se ukáže v případě potřeby obyvatelům USA v mobilu, na televizi nebo na počítači. AMBER alert byl mimochodem pojmenován po devítileté Amber Hagerman, která byla v roce 1996 unesena a zavražděna v Texasu.

Fotky a jména Shasty a Dylana tak byly k vidění po celých Státech. Nikdo ale netušil, kdo děti unesl, a policie se motala v kruhu rodinných známých. Duncan mezitím děti odvezl ze státu Idaho na odlehlé místo nedaleko malého městečka St. Regis ve státě Montana. Jen pro představu, tahle dvě místa jsou od sebe vzdálena 160 km.

Shasta Groene a Dylan Groene.png

Billboard upozorňující na unesené děti

Duncan děti zavedl do chatky v lese a začalo několikatýdenní peklo. Okamžitě si zasedl na nebohého Dylana, který kromě sexuálního zneužívání musel snášet i fyzické týrání a mučení. Duncan si vše natáčel. Mimochodem tato nahrávka byla promítána při soudním procesu a někteří členové poroty po jejím zhlédnutí museli vyhledat odbornou pomoc…Duncan dětem prozradil, že zavraždil nejen jejich bratra, ale i jejich matku a nevlastního otce, a ukázal jim kladivo, kterým to provedl. Děti totiž do té chvíle doufaly, že je zbytek rodiny stále naživu.

Sourozenci do poslední chvíle drželi při sobě a doufali, že všemu bude brzo konec. Shasta podle svých slov pro True Crime Daily vypozorovala, že když se děti Duncana nevšímaly, byl vzteky bez sebe a vše si vyléval na Dylanovi. A tak Shasta i přes to, že jí bylo pouhých 8 let, věděla, co musí udělat. Začala se Duncanovi věnovat. Ptala se ho na jeho život, na jeho rodinu a to na Duncana platilo. Několikrát dětem dokonce slíbil, že je vezme domů. Donutil taky Shastu napsat dopis jejímu biologickému otci (zavražděný Mark McKenzie byl nevlastním otcem dětí), ale nikdy jej neposlal.

O několik dnů později se ale vše vyostřilo. Děti byly s Duncanem venku v lese, když Shasta zničehonic uslyšela výstřel. Vzápětí spatřila svého bratra Dylana, jak leží postřelený na zemi a prosí Duncana, ať ho nechá být. Ale Duncan znovu nabil svoji brokovnici a Dylana střelil rovnou do hlavy, čímž ho ihned usmrtil. Shasta zamrzla a rozplakala se. Duncan k ní přišel a snažil se jí vysvětlit, že ten první výstřel byla nehoda a že to nechtěl udělat. Podruhé vystřelil prý proto, aby Dylanovi ukončil trápení. Shasta v ten den přišla o svého posledního sourozence.

Chata, kde Duncan držel děti.jpg

Rozpadlá chata, kde Duncan držel unesené děti

Odvaha Shasty Groene

Následoval týden, kdy byla Shasta v šoku a nemluvila. To se Duncanovi nelíbilo, a rozhodl se, že ji zabije. Prý se jí zeptal, jak chce umřít a nabídl jí dvě alternativy: buď ji může zastřelit, a bude to tak mít rychle za sebou, anebo ji může uškrtit, což bude pomalejší a trýznivější. Shasta si zvolila uškrcení, protože prý měla pocit, že během toho získá možnost Duncana přemluvit.

Duncan začal Shastu škrtit provazem, a i když už byla na prahu bezvědomí, podařilo se jí vyřknout následující slova: “Prosím, nedělej to, Jete.” Jet je Duncanova přezdívka a Shasta vypozorovala, že Duncana tahle jeho přezdívka vždy obměkčila. A zafungovalo to i tentokrát. Duncan provazy povolil a rozbrečel se. Osmileté Shastě se podařilo dostat se mu do hlavy.

Po čtyřech týdnech jí pak Duncan slíbil, že ji odveze domů. Taky se jí zeptal, jestli chce poznat jeho matku a Shasta souhlasila. Joseph ji opět naložil do auta a vydali se společně na cestu. Kamera je zachytila na benzínové pumpě ve městě Kellogg asi 64 kilometrů od Coeur d'Alene ve státě Idaho.

Joseph Duncan a Sasta Groene 2.jpg.png
Joseph Duncan a Sasta Groene.jpg

Shasta Groene v doprovodu Josepha Duncana

Večer dorazili do města Coeur d'Alene a Duncan vzal Shastu na jídlo do bistra Denny’s. Jelikož byl únos dětí silně medializovaný a jejich obličeje byly doslova všude, servírka jménem Amber Deahn, která je obsluhovala, Shastu hned poznala. Shasta si objednala mléčný koktejl, Amber si objednávku poznamenala a nenápadně šla za manažerkou bistra Lindou. O svoje podezření se s ní podělila. Ta v mžiku zavolala policii a oznámila, že v její restauraci sedí Shasta Groene s nějakým mužem.

Zanedlouho dorazila do bistra hlídka. Policista se Shasty zeptal, jak se jmenuje, a Shasta se ustrašeně podívala na Duncana, protože se bála, co nastane, když řekne svoje jméno. Ale Duncan kupodivu řekl Shastě, ať svoje jméno klidně prozradí. Duncan byl následně zatčen a Shastu akorát stihl poprosit, ať ho přijde navštívit, až bude starší. Dva dny nato policie objevila v Montaně v oblasti Bitterroot Mountains spálené ostatky malého Dylana, kterého Duncan zastřelil.

Podle vyšetřovatelů Shasta předvedla neskutečnou vůli žít a do určité míry s jinak nepředvídatelným a zákeřným Duncanem uměla manipulovat. Podle všeho to ona ho donutila zastavit toho večera v restauraci. Po sedmi jen těžko představitelných týdnech v zajetí se tak Shasta konečně dostala ze spárů Duncana a mohla zpátky ke svému biologickému otci, který jí jako jediný zbyl.

Shasta Groene a otec Steve.jpg

Shasta Groene se svým biologickým otcem Stevem

Duncan byl následně shledán vinným v případu masakru rodiny a přiznal se taky k do té doby nevyřešeným vraždám sester Sammeijo White a Carmen Cubias z roku 1996 a Anthonyho Martineze z roku 1997. Jeho doznání bylo potvrzeno díky shodě DNA a částečným otiskům prstů. V roce 2006 byl Joseph Edward Duncan odsouzen ke třem doživotním trestům bez možnosti podmíněného propuštění a v roce 2008 mu byl dokonce udělen trest smrti.

Vraťme se teď na moment k jeho blogerské kariéře. Pokud si totiž myslíte, že po svém polapení v roce 2005 s blogováním skončil, mýlíte se. Duncan totiž přes neznámého prostředníka dokázal příspívat na YouTube a na tři svoje další blogy, které po jeho dopadení vznikly! Jejich názvy jsou: Fifth Nail Cronicles, Fifth Nail Confessions a Fifth Nail Letters a najdete je na Blogspotu. Duncan na nich až do roku 2021 do detailu popisoval svoje dětství, uvěznění, léčbu, a hlavně i všechny své vraždy. Pokud máte silný žaludek, dobrou angličtinu a spoustu času, určitě se na jeho blogy běžte podívat.

Stejně jako v případě mnoha a mnoha jiných pachatelů odsouzených v USA k trestu smrti, ani Duncan se jeho vykonání nedožil. V průběhu roku 2020 začal trpět rakovinou mozku a v hlavě mu začal bujet nádor. Duncan sice podstoupil operaci, ale odmítnul jakékoliv ozařování a další léčbu. A tak 28. března roku 2021 v cele smrti ve věznici s maximální ostrahou v Indianě zemřel. V době úmrtí mu bylo 58 let.

Joseph Duncan.jpg

Joseph Duncan u soudu

Duncanova osobnost

Začněme dříve zmíněným označením “sexuální psychopat”. Zde lze uvést, že jde o určitou podkategorii sexuálních násilníků (predátorů), jimž byla diagnostikována porucha osobnosti dříve nazývaná jako psychopatie. Tato porucha osobnosti se projevuje např. manipulováním s jinými lidmi, emocionální oploštělostí, absencí strachu, nedostatkem morálky a empatie, pocitem vlastní nadřazenosti, nerespektováním norem nebo třeba stylizováním se do role oběti. Podle dvojice autorů, Stephena Portera a Katherine Rose, právě sexuální násilníci a vrazi dětí bývají výraznými psychopaty. Tzv. sexuální psychopaté pak nedokáží dost dobře ovládat svoje sexuální impulzy a jsou tak vysoce nebezpeční. Takže i když se Duncan téhle nálepce „sexuální psychopat“ resp. „sexuální násilník“ bránil zuby nehty, vlastně celý svůj život dokazoval, že je oprávněná.

Psychiatři a psychologové, kteří na Duncana vytvořili během soudního procesu posudky, u něj krom disociální poruchy osobnosti dále diagnostikovali pedofilii, sadismus, prvky narcistické poruchy osobnosti a vysoké „skóre“ měl rovněž v testech na přítomnost paranoie a schizofrenie, to však neznamenalo, že by nebyl za své zločiny právně odpovědný. Vzhledem k tomu, jak metodicky postupoval, je jasné, že moc dobře věděl, co dělá. Smyslů zbavený "šílenec" to nikdy nebyl.

Osud Sashasty Groene

Shasta Groene v roce 2020 v podcastu Criminal Perspective uvedla, že pracuje na nové knize, a že hodlá jí za Duncanem do věznice, aby mu mohla odpustit. To už ovšem nestihla, kvůli Duncanově úmrtí v březnu roku 2021. Shasta Groene, které je v současnosti 25 let, tak aspoň po jeho smrti vydala do médií prohlášení, v němž stálo: “Jedna věc je jistá. On už neexistuje. A s vědomím toho můžeme dál žít. Dlouho jsem bojovala s nenávistí vůči tomuto muži. Dnes jsem se konečně probudila s pocitem toho, že je má duše zase volná. Doufám, že se s podobným pocitem probudili i další lidé, jejichž životy Joseph Duncan ovlivnil.

Autorkou článku je Markéta Holá, která příběh zpracovala ve svém podcastu Motiv zla. Článek upravil a doplnil Tomy - autor webu www.serialkillers.cz.

logo motiv zla.png

DALŠÍ FOTOGRAFIE

  • Facebook
  • Instagram

Copyright © 2009 - 2022 SerialKillers.cz

Po plagiátech je aktivně pátráno!

Komentáře
bottom of page