top of page

Lao Rongzhi a Fa Ziying

22. 12. 2019 - aktualizace 15. 9. 2021

Lao Rongzhi a Fa Ziying - čínský "páreček" sériových vrahů, kteří během let 1996 - 1999 ze zištných důvodů brutálně usmrtili nejméně sedm osob. Fa Ziying byl dopaden v roce 1999 a ve stejném roce byl za své činy popraven. Jeho partnerce Lao Rongzhi se podařilo před zásahem policie uprchnout, a poté se úspěšně skrývala až do listopadu roku 2019, kdy byla zatčena v jednom z obchodních center, kde prodávala hodinky. V roce 2021 byla taktéž odsouzena k trestu smrti.

  • Narozeni: Lao r.1974, Fa r.1964

  • Zemřeli: Lao odsouzen k trestu smrti(2021), Fa popraven r.1999

  • Stát: Čína

  • Počet obětí: 7

  • Unikali: Lao 23 let, Fa 3 roky

  • Vražedná aktivita: 3 roky

Lao_Rongzhi_po_začení_2019.jpg
Fa Ziying.jpg

V následujícím článku se dočtete o čínském párečku sériových vrahů, který v průběhu 90. letech 20. století zavraždil v několika provinciích Čínské lidové republiky nejméně sedm osob. Případ je zajímavý hned z několika důvodů. Prvním z nich je fakt, že šlo o vraždící pár (muž a žena), což už samo o sobě není zcela běžné. Ještě zajímavější byl modus operandi, který byl u téměř všech vražd jiný. Totiž motivem tohoto vraždícího páru byl finanční prospěch, nicméně ve většině případů nešlo o klasické loupežné vraždy, kdy pachatel oběť usmrtí a zmocní se toho, co má zorvna při sobě či doma, ale o promyšlenější a složitější operace, které měly i několik postupných kroků. Tím nejzajímavějším faktem případu pak je to, že ač byl jeden z pachatelů zadržen již v roce 1999, jeho spolupachatelce se dařilo unikat celých dalších 20 let!

Řeč je o dnes (12/2019) pětačtyřicetileté Lao Rongzhi, bývalé učitelce na základní škole, a již popraveném Fa Ziyingovi. Pár se poznal v roce 1993, když bylo Lao Rongzhi teprve 19 let a Fa Ziyingovi 29. Muž již měl za sebou odpykaný osmiletý trest ve vězení, který dostal za ozbrojenou loupež. Po krátké známosti odešla mladá žena ze své práce a pár začal páchat otřesné zločiny, které nakonec vyústily v sérii vražd. Ta započala v roce 1996 a trvala až do července 1999, kdy byl Fa Ziying zadržen ve městě Hefei (provincie Anhui).

 

Hned první vražedný případ byl extrémní, kdy setkání s párem zaplatily životem hned tři osoby. Vše se odehrálo v roce 1996, kdy byl muž příjmením Xiong vylákán mladou pohlednou ženou, která se vydávala za prostitutku, na příhodné místo kdesi v provincii Jiangxi. Krutý, ziskuchtivý pár jej nejprve oloupil o jeho šperky, aby ho následně výhružkami a mučením přiměl předat jim klíče od obydlí a sdělit jim adresu. Když muž vyhověl všem požadavkům, pár ho zavraždil. Poté se oba přesunuli do jeho domu, kde navíc zavraždili jeho manželku a teprve tříletou dceru, aby si z něj odnesli přes 200 000 juanů.

Lao_Rongzhi_90_léta.jpg

Lao Rongzhi v průběhu 90. let

Peníze dvojici zřejmě nějakou domu vydržely, ale již následující rok měla zabíjet znovu, a to hned dvakrát. Za oběť jim tehdy padly dvě prostitutky, které pár oloupil o věci, které měly u sebe. O těchto vraždách se nepodařilo dohledat žádné bližší informace. Poté se Lao Rongzhi a  Fa Ziying přestěhovali do města Hefei v provincii Anhui, kde v roce 1999 zavraždili nejméně další dva lidi. Při těchto vraždách nebezpečný pár zašel zas ještě o něco dál. Policie tvrdí, že nejprve muž a žena postavili na svém pozemku klec, aby pak k sobě nalákali bohatého muže jménem Yin. Toho poté v kleci drželi a požadovali po jeho manželce výkupné. Ve své touze po obohacení dokonce zašli tak daleko, že na stejný pozemek vylákali i najatého dělníka, kterého před Yinem zavraždili jen proto, aby tak vystupňovali tlak na vydání výkupného ve výši 300 000 juanů. Po této demonstraci odhodlání pachatelů - nezastavit se před ničím - kývnul zadržený muž i jeho manželka na vyplacení výkupného. Když však Fa Ziying šel výkupné od manželky vězněného muže vyzvednout, policie již byla o všem informována a Fa Ziying byl po krátké přestřelce zadržen. Bohužel, i přesto jeho přítelkyně vzápětí stihnula jak zavraždit vězněného muže, tak po sobě zakrýt většinu stop a uprchnout.

Fa Ziying.jpg

Zadržený Fa Ziying v rukou policistů

Dopadený sériový vrah nejprve odmítl s policií spolupracovat úplně, aby následně vyšetřovatelům sdělil o své přítelkyni mnoho nepravdivých informací, čímž jí pomohl zahladit stopy a zůstat na útěku. Nakonec se přeci jen tehdy pětatřicetiletý muž ke spáchání několika únosů a vražd přiznal. Podle tehdejšího obhájce Fa Ziyinga měly všechny oběti krom té poslední zemřít rukou jeho klienta. Fa se měl navíc vyjádřit v tom smyslu, že výčitky cítil pouze po vraždě tříletého děvčátka. Obhájce rovněž sdělil, že Fa odmítl jakoukoli obhajobu. Svému advokátovi měl k celé záležitosti říct, že nejlepším koncem by pro něj bylo, kdyby šel z místa činu rovnou na popraviště.  Jeho přání se mu téměř splnilo, když jen necelý půl rok po svém zadržení, konkrétně v prosinci 1999, byl za své zločiny popraven.

Lao Rongzhi poté žila pod falešnou identitou28. listopadu 2019, kdy ji policisté zadrželi v obchodním centru ve městě Xiamen v provincii Fujian, kde pracovala jako prodavačka hodinek. Lao se zprvu snažila lhát a uváděla falešné jméno, nicméně pozdější analýza DNA potvrdila, že jde opravdu o ni. Následně byla přepravena do Nanchangu v provincii Jiangxi - kde se odehrály první tři vraždy - a zde s ní proběhl soud. To, jak se vyšetřovatelé po 20 letech dostali na stopu této hledané ženy, odmítly úřady sdělit. Lze však předpokládat (a některé zdroje to uvádí), že to bylo díky využití IT technologií, respektive umělé inteligence na rozpoznávání obličejů.

Lao_Rongzhi_po_začení_2019.jpg

Lao Rongzhi po svém zadržení v roce 2019

V prosinci 2020 začal podíl Lao Rongzhi na spáchaných zločinech řešit soud. Žena projevila nad tím, co spáchala, lítost a přiznala podíl na únosech a loupežích, ale její obhájce uvedl, že k tomu, že nese vinu i na spáchaných vraždách neexistují důkazy. Lao Rongzhi také popřela, že by mezi ní a Fa Ziying panovalo nějaké zločinné spolčení a shoda. Naopak se označila za další jeho oběť, když tvrdila, že ji její tehdejší partner ve vztahu psychicky i fyzicky týral. Na svoji obhajobu také uvedla, že tehdy uvažovala jak o sebevraždě, tak o útěku od svého partnera, ale nevěděla, koho by požádala o pomoc, a tak svoji příležitost propásla, což vedlo k nenapravitelným důsledkům. Nanchangský lidový soud však její obhajobě neuvěřil a 9. září 2021 odsoudil ženu k trestu smrti. Soud ji také zbavil všech politických práv a rovněž byl vysloven trest propadnutí veškerého jejího majetku ve prospěch státu. Lao se údajně po vyslechnutí prvoinstančního rozsudku rozplakala a uvedla, že se proti němu odvolá.

  • Facebook
  • Instagram
Komentáře
bottom of page