top of page

Jerome Brudos

8. 4. 2011

Jerome Brudos - americký sériový vrah, pro něhož byl typický fetiš na ženské nohy, boty a spodní prádlo. V průběhu 16 měsíců mezi lety 1968 - 1969 zavraždil nejméně 4 mladé ženy, které posmrtně zneužil, nafotil a nakonec si z nich ponechal trofej v podobě odříznuté části těla. Za tyto zločiny byl odsouzen k doživotnímu vězení.

  • Narozen: 1939

  • Zemřel:28. 3. 2006

  • Země: USA

  • Počet obětí: 4+

  • Unikal: 1 rok

  • Vražedná aktivita: 1968-1969

  • Přezdívka:„ Bestie z Harkstedu “

Jerome Brudos

Jerome Brudos se narodil v roce 1939 v Jižní Dakotě. Jeho rodiče hodně cestovali po severu USA, až se nakonec usadili v Oregonu. Matka se k němu chovala v průběhu dětství velice panovačně a pohrdavě, proto ji Jerry nenáviděl. Již v pěti letech se u něho projevil fetiš na dámské boty. Pár exemplářů na vysokém podpatku našel na místní skládce a přinesl si je domů, načež mu je matka spálila a důrazně jej pokárala. Poté ukradl i boty své učitelky v mateřské škole.

Není jasné, proč se Jerome Brudos stal fetišistou na ženské nohy“ tvrdí specialista na sériové vrahy, Harold Schechter, „je ale jisté, že se tato úchylka začala u něj projevovat v neuvěřitelně nízkém věku. S postupem času začal Jerry krást dámské boty sousedům a občas ukradl i spodní prádlo z prádelních šňůr.

Do problémů ho však jeho posedlost ženskýma nohama dostala až v sedmnácti letech, kdy s nožem v ruce obtěžoval sedmnáctiletou dívku v úmyslu přinutit ji , aby se svlékla, a následně jí mohl fotografovat. Dokonce se mu podařilo i dívku srazit k zemi, ale náhodní kolemjdoucí ho chytili a jeho počínání překazili. Na policii Brudos vše přiznal, dokonce i to, že měl ve svahu vyhloubenou jámu, ve které chtěl držet nějakou dívku jako svojí sexuální otrokyni. Byl proto umístěn na 9 měsíců na psychiatrii do Oregonské nemocnice. Tam lékaři zjistili, že jeho sexuální fantazie se soustřeďují kolem nenávisti vůči jeho matce a pomstě ženám obecně. Také věděli o jeho sbírce bot a spodního prádla. Jedna z jeho fantazií, kterou na psychiatrii sdělil, spočívala v tom, že umístí unesenou dívku do mrazničky, aby její ztuhlé tělo mohl pak aranžovat do různých sexuálních poloh. Po devíti měsících léčby Brudos nebyl shledán nebezpečným a byl z psychiatrické léčebny propuštěn (uveďme, že byl rok 1956 a ani o vývoji sériových vrahů, ani o důležitosti jejich přebujelého fantazírování nebylo téměř nic známo, takže lékařům nelze příliš klást za vinu toto nesprávné posouzení – lékaři se údajně domnívali, že za jeho sexuální preferenci může dospívání).

Mladý Jerry Brudos

Mladý Jerry Brudos

Poté Brudos nastoupil do armády, ale brzy z ní byl propuštěn a stal se elektrotechnikem. Když mu bylo 22 let, seznámil se s tehdy 17letou plachou dívkou, která se později stala jeho manželkou. Zprvu byla ochotna plnit některé manželovy choutky včetně toho, že po domě musela chodit nahá a on ji fotil. Také mu slíbila, že nebude chodit ani do jeho dílny v garáži, ani do podkroví, kde měl poschovávané prádlo, boty a později i části těl. Když však před ní jednou manžel předstoupil oděn do ženského spodního prádla, zcela ho nepochopila a ranilo jí to. Tak se Brudos opět stáhl se svými erotickými zálibami do vlastního světa (v něm opět kradl prádlo a boty cizích žen a tajně je fotil). Nakonec už žena veškerý sex s Brudosem  odmítala, přesto spolu během vztahu zplodili 2 děti.

Fotografie, kterou Brudos pořídil při sledování žen na ulici 

Do roku 1968 pokračovalo vše v tomto duchu, až na jedno znásilnění, kterého se Brudos dopustil, když byl v cizím bytě opět na lovu dámských bot. 26. ledna 1968 však u jeho dveří v Portlandu zaklepala 19letá Linda Slawson. Toho dne nabízela formou podomního prodeje encyklopedie. Když zaklepala u Brudosova dveří,  ačkoliv byla jeho manželka a děti právě doma jen o patro výš, ji Brudos omráčil a zatáhl do své garáže. Tam ji uškrtil a pohlavně zneužil. Aby si mohl s mrtvolou nerušeně hrát, poslal rodinu na jídlo do restaurace. Pak tělo své oběti oblékal do nakradených částí dámského oblečení a vše si fotil. Nakonec odřezal levou nohu a s nově nazutou botou ji uložil do mrazničky. Zbytku těla se zbavil vhozením do řeky Williamette River.

Linda Slawson

Linda Slawson

Když bylo policii nahlášeno zmizení studentky, podívali se do knihy záznamů společnosti, pro kterou Linda Slawson pracovala, ale v ní nebyl záznam, kde toho dne prodávala. Policie sice později našla v Portlandu její zaparkované auto, ale to bylo zamčené a nebyly v něm žádné stopy. Linda tak byla prohlášena za nezvěstnou.

Jan Whitney

Jan Whitney

28. listopadu 1968 zmizela 23letá Jan Whitney, která se vracela domů na Den díkůvzdání. Její auto bylo nalezeno zamčené na odpočívadle poblíž Alabamy v Oregonu. Mladá žena  zastavila, protože se její auto porouchalo, a tak musela vyhledat jiný odvoz. Toho využil Jerry Brudos. Jan Whitney se ztratila opět bez jediné stopy, a dále popsané informace vyšly najevo až při vrahově výslechu.

Když oběť zavezl k sobě do garáže, ještě v autě ji za pomoci opasku uškrtil a její mrtvé tělo několikrát pohlavně zneužil. Poté si ji oblékl dle svých představ a tělo na několik dní pověsil na hák v garáži. Nakonec odřízl pravé prso a těla se opět zbavil v řece. Ironií osudu je fakt, že ve dnech, kdy měl tělo zavěšené v garáži, do ní při nehodě narazilo auto. Vzniklá díra od nárazu však nebyla dostatečně velká, aby skrz ni bylo možno spatřit tělo, a policie si nevšimla ani zápachu rozkládajícího se těla. Brudos to později komentoval slovy: „To bylo o fous.

O čtyři měsíce později, 27. března 1969 zmizela 19letá studentka Karen Sprinkler. Toho dne se měla setkat s matkou na obědě, ale nepřišla. Její auto bylo nalezeno na parkovišti obchodního centra poblíž místa, kde se s matkou měly sejít. Svědci později vypověděli, že na parkovišti viděli podivně vypadající vysokou ženu. Když se jeden z nich dostal blíž, poznal, že jde o transvestitu.

Jerry Brudos Karen donutil s pistolí v ruce nastoupit do auta a odvezl ji k sobě domů. Tam ji přinutil, aby mu pózovala nahá. Poté ji oběsil na stejném háku, na kterém visela předešlá oběť. Její tělo jako v předchozích případech následně zneužil. Pak odřezal oba prsy a zbytek těla odvezl k řece Long Tom River.

Karen měla smůlu, neboť Brudos se toho dne pokoušel o jinou oběť, ale neúspěšně. Karen Sprinkler byla až „náhradnicí“ a unesl ji i přesto, že se mu prý nelíbily boty, které měla na nohou.

Karen Sprinkler

Karen Sprinkler

Karen Sprinkler

Unesená Karen Sprinkler vyfocena v Brudosově garáži

21. dubna 1969 se 24letá administrativní pracovnice Sharon Wood vydala ze své práce na setkání s manželem, kde měli probrat rozvod. Když vystoupila z auta v podzemních garážích, přistoupil k ní zezadu vysoký, zavalitý muž. Otočila se a spatřila, že v ruce drží pistoli. Muž jí poručil, aby nekřičela. Sharon se však rozhodla bojovat a na útočníka se vrhla. Začali zápasit. Ač měla pouze kolem 50 kilogramů, a proto malou šanci ho přeprat, byla přesvědčena, že ji muž chce zavraždit. Doufala, že by zápas mohl někdo uslyšet a pomoci jí. Sharon útočníka kopla a chytla zbraň, o kterou se začali přetahovat, přitom křičela. Když se jí útočník druhou rukou snažil zacpat ústa, kousla ho. Poté ji vzal muž za vlasy a silou jí strhnul hlavu k zemi, až si nárazem nalomila čelist. V tu chvíli však přijíždělo další auto a tak útočník sebral ze země zbraň a odešel.

Sharon Wood

Sharon Wood

Pár dní poté se ztratila 22letá Linda Salee. Ta již štěstí jako Sharon Wood bohužel neměla. Byla unesena opět z nákupního centra. Brudos v tomto případě k ovládnutí oběti použil falešného policejního odznaku. Pak ji odvezl domů, kde ji nechal svázanou v garáži a šel se navečeřet. Když se vrátil, Lindu Salee zabil a jako obvykle sexuálně zneužil její mrtvé tělo. Poté jí mezi žebra strčil dráty a snažil se ji „roztančit“ elektrickým proudem.

Linda Salee

Linda Salee

Policie z počátku vyšetřování moc indicií neměla. Pouze to, že se v krátkém časovém úseku ztratily 4 mladé bělošky. Vše vzalo spád 3 týdny po smrti Lindy Salee, její tělo totiž nalezl rybář na břehu řeky Long Tom River. Tělo bylo přivázáno nylonovým lanem k převodovce z automobilu. Policisty zaujal specifický druh uzlu. Také měděný drát, který byl nalezen, byl zkroucen způsobem, který napovídal, že vrah měl zkušenosti elektrikáře.

Uzel, kterým Brudos uvazoval zátěž k mrtvolám, než je hodil  do vody

Tyto nálezy rozjely vyšetřování na plné obrátky. Policisté pročesali řeku a břehy a o pár dní později našli další tělo. To patřilo Karen Sprinkler. Bylo zatíženo hlavou motoru a přivázáno stejným typem uzlu. Policie tak zjistila, že má co do činění se sériovým vrahem (v té době však tento pojem ještě znám nebyl, používat se začal až v 80. letech). Dalším postřehem bylo, že pachatelů muselo být více, nebo to byl velice silný muž, protože vhodit tělo s tak těžkým závažím do řeky muselo dát obrovskou práci.

Policisté vytahující tělo z řeky

Protože Karen studovala na univerzitě, policisté se rozhodli optat na pár otázek jejích spolužáků z kampusu v Corvallis. To se nakonec ukázalo jako klíčové. Studentky totiž zmiňovaly ,že jim v poslední době volal nějaký muž a snažil se je vylákat na schůzku. Také byl v areálu kampusu několikrát viděn podezřele vypadající zavalitý, nazrzlý muž. Jedna dívka s ním na schůzku šla. Dle ní byl muž „znepokojující“ a stočil řeč na nalezení těl v řece, o čemž samozřejmě bylo psáno v tisku. Dívka se s ním již vidět nechtěla, ale skutečnost, že s ní chtěl mluvit o vraždách, a že jeho popis odpovídal muži, který se snažil unést Sharom Wood, dávala policii naději. Proto dívku přesvědčili, že pokud by se náhodou ještě ozval, ať si s ním dá schůzku. Muž se překvapivě ozval. Byl jím Jerome Brudos. Vystupoval naprosto sebevědomě, jako kdyby neměl co skrývat. Přesto ho policie 5 dnů po schůzce zatknula.

Jerome Brudos

Jerome Brudose mugshot

U výslechu Brudos většinu věcí přiznal. Vyžíval se též v popisování svého fetiše na ženské nohy, boty, kalhotky a podprsenky. Naopak absentovala u něj veškerá lítost a pocit viny, přestože se cítil špatně kvůli své manželce a dětem.

U soudu se Brudos snažil vinu popírat, také se snažil před psychiatry hrát duševně chorého a svaloval vinu na výchovu či úraz hlavy. Sedm psychiatrů a psychologů se nakonec shodlo na následujících odpovědích ohledně Brudose: 1) Měl poruchu osobnosti – ano, 2) Rozpoznal dobré a zlé- ano, 3) Ovládal svoje jednání – ano, 4) Trpěl sexuální deviací – ano, ale nebyl to psychotik, 5) Byl nebezpečný- rozhodně, 6) Mohl být napraven (resocializován)- ne.

Brudos byl soudem shledán vinným a odsouzen na doživotí.

Během svého pobytu ve vězení se snažil všemi prostředky o svoje propuštění a podával veškeré možné opravné prostředky a žádosti, ale rada pro podmínečné propuštění mu nikdy nevyhověla.

Jerome Brudos

Fotografie Jerome Brudose z Oregonské státní věznice

28. března 2006 Jerome Brudos zemřel ve věku 67 let. Jeho smrt nastala z přirozené příčiny .Byl nejdéle vězněným odsouzeným (37 let) v Oregonské státní věznici. Za tu dobu si vydobyl mnoho privilegií včetně volného pohybu bez dozoru po věznici, ačkoliv měl zřejmě instalován elektronický čip.

DALŠÍ FOTOGRAFIE

  • Facebook
  • Instagram

Copyright © 2009-2020 serialkillers.cz

Po plagiátech je aktivně pátráno!

Komentáře
bottom of page