Vlastimil Nekl
6. 10. 2024
Vlastimil Nekl – český sériový vrah, který vedl mezinárodní organizovanou skupinu, která v letech 1998 a 1999 na území několika evropských států připravila o život možná až deset osob. Gang pachatelů se zaměřovala na řidiče kamiónů a autobusů, jejichž vozy byly poté s falešnými doklady prodávány na Balkán. Motivem trestné činnosti byl finanční profit.
-
Narozen: 1960
-
Nyní: výkon trestu
-
Stát: ČR
-
Počet obětí: 10
-
Unikal: 2 roky
-
Vražedná aktivita: 1998 - 1999
-
Přezdívka:"Vrazi kamioňáků"
Vrazi řidičů kamiónů
Psal se srpen 1998, když slovenský řidič kamionu zastavil na smluveném odpočívadle ve válečnými konflikty sužované „zbytkové“ Jugoslávii (dnešním Srbsku). Muž měl za úkol zajistit náhradní přepravu proutěného nábytku na Slovensko, protože vozidlo plné tohoto nákladu mělo mít nehodu. Bylo chvíli před půlnocí, a tak řidič znavený dlouhou cestou na chvíli zavřel oči. Odpočinek trval jen krátce, když jej z mělkého spánku vzbudilo zabušení na dveře kabiny. Rozespalý muž se podíval okýnkem dolů a spatřil dva neznámé muže. Ti se mu představili jmény, které znal z objednávky, načež je vpustil do kabiny. V ní řidiči sdělili, že havarovaný vůz stojí o několik kilometrů dál a oni jej tam budou navigovat. Náklaďák se dal do pohybu, ale již po pár ujetých kilometrech jeden z „navigátorů“ požádal o zastavení na opuštěném odpočívadle kvůli vykonání malé potřeby. Jenže jen co vůz zastavil, spolucestující na nic netušícího šoféra namířili pistoli! Poté mu navlékli na hlavu pytel a nasadili pouta….
Gang sériových vrahů
Tímto nedokončeným popisem dramatické události uvádíme článek o mezinárodním „gangu“ sériových vrahů zaměřujícím se na řidiče kamiónů a autobusů, který na konci 90. let působil v několika evropských státech. Téměř dvouleté řádění této malé organizované skupiny zastavila až jedna z největších společných evropských policejních akcí, která byla do té doby provedena. Na ní spolupracovali kriminalisté ze Srbska, Chorvatska, Rakouska, Slovenska a Itálie. Ač se místa činů nacházela výhradně v zahraničí, je třeba hned na úvod uvést, že jádro této skupinky ziskuchtivých pachatelů bylo československé. Hlavním organizátorem a rovněž vykonavatelem minimálně několika vražd byl Čech. Muž, který měl nejen to „štěstí“ vyhnout se publicitě v rámci true crime žánru, ač jde dost možná o jednoho z nejplodnějších českých sériových vrahů (minimálně!) v polistopadové éře, ale co je podstatnější, měl opakovaně štěstí i v právní rovině. Štěstí, které mu na rozdíl od drtivé většiny obdobných pachatelů umožnilo dostat se zpět na svobodu!
Modus operandi
Než se vrhneme na mapování jednotlivých zločinů, podívejme se nejprve v obecných rysech na to, jak skupina pracovala a představme si ve stručnosti její členy. Modus operandi skupiny nebyl nikterak složitý, ale ve své prostosti evidentně účinný. Spočíval v tom, že nejprve jeden z pachatelů kontaktoval vybranou logistickou firmu či soukromníka ze Slovenska nebo ČR s historkou, že vůz fiktivní obchodní společnosti má poruchu a i s nákladem uvízl v zahraničí, tedy je nutná překládka zboží či odtah vozidla. Kvůli zvýšení důvěryhodnosti někdy zločinci poslali firmě i expresní zálohu za přepravu, případně fax s objednávkou. Pokud tato úvodní fáze vyšla, navedli pak řidiče a často i jeho spolujezdce na předem určené místo, kde na něj jeden či dva pachatelé počkali a nastoupili k němu do vozu. Poté řidiče navigovali k opuštěnému parkovišti, kde se měl porouchaný vůz nacházet a tam posádku vozu zastřelili, načež se těl zbavili nedaleko místa činu, případně v předem připravených hrobech. Nakonec kamiony spolu s falešnými doklady levně prodávaly na Balkán. Tímto způsobem gang připravil o život možná až deset lidí, ač hlavnímu pachateli byly prokázány „jen“ čtyři vraždy.
Tuto extrémně nebezpečnou skupiny pachatelů tvořili Čech Vlastimil Nekl, který měl být vůdčí postavou, jeho pravá ruka Slovák Daniel Medek, dále Slovák Andrej Mazáň, a dle tehdejšího vyšetřovatel ze Srbska též dva další slovenští občané, jedna Polka a několik spolupracovníků z Balkánu, kteří měli za úkol obstarávání kupců a prodej vozů. Ti však dle soudu nevěděli, že jsou kamióny získávány i za cenu lidských životů.
Daniel Medek, Vlastimil Nekl, Andrej Mazáň
Předpokládané vraždy
V následujících odstavcích popíšeme vraždy, které vzhledem k okolnostem případu, o kterých bude řeč později, nebyly nikdy projednávány před soudem. Proto je jejich vylíčení velmi strohé a lze je označit toliko za předpokládané.
První obětí gangu se pravděpodobně stal řidič Jaroslav Švacho (27) ze slovenské obce Choholná. V roce 1998 jej telefonicky oslovil muž, který se vydával za pracovníka jedné slovenské firmy a požádal jej, aby pro něj přijel do Srbska a převezl odtud náklad sušeného ovoce. Majitel kamiónu si firmu neověřil a na zakázku kývnul. Když Švacho dorazil do Srbska, pachatelé na něj počkali u benzínové pumpy za městem Subotnice a poté jej navigovali na jedno z parkovišť, kde jej zastřelili. Mrtvolu poté zakopali v okolí, ale protože prý byla noc, jediný později spolupracující obviněný nebyl schopen přesně lokalizovat toto místo, a tak se mrtvolu muže nikdy nepodařilo nalézt.
Jaroslav Švacho zřejmě první oběť gangu
Druhou obětí se měl stát řidič Miroslav Urbanec (32) z Bratislavy. Jeho odtahový vůz stával u jedné z benzinových pump v hlavním městě spolu s číslem řidiče pro případné zájemce. Jednoho dne mu zavolal zákazník, který mu tvrdil, že se mu u rakouského města Bruck an der Leitha porouchalo auto a potřebuje odtáhnout. Jenže, když se řidič dostavil na smluvené místo, dva přítomní muži na něj vytáhli zbraň a požadovali jeho vůz. Přepadený muž se údajně nezalekl a strhla se potyčka, při které jej pachatelé zastřelili. Tělo oběti poté pohodili nedaleko místa činu a pouze jej zaházeli větvemi, takže bylo nalezeno hned druhého dne.
Další obětí se stal Josef Mistrík (38) z Martina, kterého jeho šéf poslal k chorvatské obci Vinkovci, aby vyzvedl náklad z porouchaného nákladního vozidla a dovezl jej na Slovensko. Na cestu chtěl původně vzít i svoji 13 letou dceru, ale protože měl dle objednávky nazpět odvézt i posádku porouchaného nákladního vozu – dva muže, nakonec vyrazil sám. Bohužel, z Chorvatska se zpět nevrátil a jeho tělo nebylo nikdy nalezeno.
Podobný osud zřejmě potkal i Emila Chlivenyiho (28) z Bánoviec nad Bebravou, kterého skupina loupežných sériových vrahů zastřelila někde u obce Županija v Chorvatsku. Ani jeho tělo nebylo doposud nalezeno.
Emil Chlivenyi
Dalším na řadě byl Jaroslav Uličný (30) ze Spišskej Novej Vsi, kterého vrazi vylákali pro změnu do Itálie. Jeho tělo bylo nalezeno až za více než dva roky po vraždě. Bylo zabalené do nylonového pytle a svrženo do hluboké rokle u cesty mezi městy Moggio a Pontebba u Udine.
V Itálii přišel rukou nelítostných a ziskuchtivých pachatelů pravděpodobně o život i Josef Nagy (49) z Tonkoviec. U firmy kde pracoval, si pachatelé objednali odvoz palet z italské Ponteby do Trnavy. Tentokrát zvolili historku o tom, že řidič, který měl náklad dovézt, havaroval a leží v nemocnici. Požadavek schválně učinili v pátek ke konci běžné pracovní doby, kdy doufali, že poptávaná firma nebude objednávku příliš zkoumat.
Prokázané vraždy
V následujících odstavcích se již budeme věnovat skutkům, které lze označit za prokázané, neboť byly projednávány před soudem a pachatelé byli z jejich spáchání shledáni vinnými. I proto mohou být popsány mnohem podrobněji.
Koncem prosince 1998 kontaktovali údajní zaměstnanci jedné slovenské firmy českou obchodní společnost „Rusolija – Turist“ sídlící v Brně. Firmu, která se věnovala přepravě turistů, oslovili s tím, že se jim porouchal autobus a oni akutně potřebují přepravit několik osob z Bosenské Subotnice na Slovensko. Ještě téhož dne byl vypraven autobus Mercedes 404, který tehdy řídili dva řidiči s albánským občanstvím. 30. 12. 1998 je na jedné z benzínových pump čekali Andrej Mazáň a Daniel Medek, kteří si do autobusu přisedli a navigovali řidiče dál. Když dojeli na odlehlé parkoviště, čekal je tam Vlastimi Nekl, který přistoupil k autobusu a skrze otevřené dveře se dal do řeči s řidičem. To bylo smluvené znamení pro Medka, který vytáhnul pistoli kalibru 7,65 mm a několikrát na řidiče vystřelil. Oběť utrpěla čtyři zásahy - do zad, hlavy a ramena. Následně Medek zbraň obrátil i proti druhému členovi posádky, kterého zasáhnul třikrát. Oba muži na místě zemřeli. Mazáň a Nekl poté těla zavražděných zabalili do připravených modrých plastových pytlů a nechali je v korytu betonového kanálu poblíž parkoviště. Nakonec všichni vyčistili interiér autobusu, načež jej Nekl odvezl do Bělehradu a přes prostředníky prodal majiteli fotbalového klubu. Pachatelé za něj tehdy dostali 35.000 marek, které si rozdělili, stejně tak jako hotovost, kterou měli řidiči u sebe.
Dvě z obětí gangu
V polovině září 1999 zavolal do bratislavské firmy muž a uvedl, že při cestě do Bosny (tehdy Svazová republika Jugoslávie), kam měl dopravit humanitární pomoc, se mu u Subotnice porouchal nákladní vůz, místní si s opravou nevědí rady a on potřebuje co nejrychleji odtáhnout. Firma měla v té době k dispozici velký vyprošťovací náklaďák Iveco - E. T. model MT380 E-42, kterých tehdy v Evropě fungovalo jen deset, a na místo jej vyslala spolu s dvojčlennou posádkou, kterou tvořili Štefan Vodinský (35) a Ľuboš Kripl(25). 18. září 1999 se scénář předchozích vražd opět opakoval. Do vozu si za posádku opět přisedli dva pachatelé – tentokrát Nekl s Medkem, kteří v příhodnou chvíli začali střílet. Mladší z mužů ihned zemřel, ale řidič kamionu i přes svá zranění zvládnul otevřít dveře a z kabiny vyskočit. Otrlého Nekla však komplikace nerozhodily a vypálil po prchajícím muži ještě několik ran, načež rovněž vyskočil z kamionu a umírajícího muže pro jistotu ještě bodnul nožem do krku a hrudníku. Poté pachatelé obě mrtvá těla odtáhli do trávou obrostlého pole v přímé blízkosti parkoviště, kde je zanechali. Nekl pak ještě odstranil stopy krve z vnitřku vozidla, spolu s Medkem posbírali nábojnice a projektily, rozdělili si hotovost řidičů a atypický kamion převezli do Bělehradu, kde se jej pokusili prodat za cca 40.000 marek.
IVECO MP 380 E 42 H - ilustrační foto
Modus operandi 2
U mnoha případů sériových vrahů je jejich modus operandi v obecných rysech zřejmý a vcelku neměnný. Nejinak tomu bylo i v tomto případě, kdy kromě rozdílné historky o důvodu zakázky, bylo provedení zločinů vždy takřka stejné. Jenže bez upřímného doznání pachatelů, což nebývá pravidlem, již u vražd nelze zjisti, jak přesně interakce mezi pachatelem a obětí probíhala. O to cennější je, když takové napadení některá oběť přežije a může o tom následně podat svědectví. A právě jeden takový svědek, respektive oběť se vyskytnula i v tomto případu.
Šlo o slovenského řidiče Mária Joštiče z Nového Mesta nad Váhom. Jeho dramatický příběh se šťastným koncem, který jsme částečně nastínili v úvodu článku, se začal odehrávat 9. srpna 1998, kdy do firmy kde pracoval, zavolal slovensky mluvící muž. Volající se představil jako majitel firmy z Trnavy a uvedl, že jeho zaměstnanec v Srbsku srazil nákladním vozidlem divočáka, což mu znemožnilo pokračovat v jízdě a firma potřebuje na Slovensko ve smluveném termínu dopravit náklad - proutěný nábytek. Aby dodal svým slovům váhu a dal najevo, že opravdu spěchá, slíbil poslat na účet firmy i zálohu čtyři tisíce slovenských korun, které prostřednictvím expresní platby skutečně dorazily. Vše působilo důvěryhodně, a tak majitel společnosti rozhodl o tom, že do Srbska vyšle jeden ze svých kamiónů, který měl řídit již zmínění Mário Joštič. „Zastavil jsem na dohodnutém odpočívadle. Měl jsem na papíře napsaná dvě jména a měli jsme se střetnout někdy kolem půlnoci. Na chvíli jsem zavřel oči a probudilo mě zaklepání na dveře. Stáli tam dva muži, kteří se mi představili jmény, které odpovídala těm, která byla na papírku. Bral jsem to tedy tak, že je vše v pořádku a nechal je nastoupit do kamionu.“ Muži mu řekli, že nabouraný náklaďák je o několik kilometrů dál a oni ho tam budou navigovat. „Urazili jsme asi sedm kilometrů, když mi jeden z mužů řekl, že potřebuje na malou a mám zastavit na takové zastávce, která tam byla. Jenže ještě než jsem pořádně zastavil, už jsem měl pistoli opřenou o čelo. Hned nato mi na hlavu natáhli pytel a nasadili pouta.“ Vyděšený muž začal muže přesvědčovat a prosit, aby jej nechali žít. Není divu, že vzpomínka na tyto hrůzné momenty v něm vyvolávala silně negativní emoce i po letech. „Řekli mi, že když budu spolupracovat, nic se mi nestane. Potom mě odvedli do kukuřičného pole, kde mě položili na zem a náklaďák mezitím odjel pryč. Zůstal jsem tam ležet několik hodin a dva slovensky hovořící muži mě celou dobu hlídali. Pak mi najednou sundali pouta, ruce a nohy převázali lepicí páskou a řekli, že když odejdou, můžu se z toho vyprostit a odejít. Úplně nakonec mi stáhnuli z hlavy kuklu a řekli, že pokud se na ně podívám, zastřelí mě.“ Muž tak ještě nějakou dobu ležel na zemi, načež se opravdu dokázal z lepicí pásky vyprostit. Poté musel ujít několik kilometrů, než se mu podařilo dostat k nejbližší policejní stanici, kde ozbrojenou loupež oznámil. O tom, že se stal obětí vražedného gangu řidičů kamiónů, se dozvěděl až s odstupem času, protože řádění organizované skupiny bylo v té době na samém počátku.
Potrestání
Zpět do konce léta 1999, kdy byly usmrceny poslední oběti. V té době již byly na stopě vraždícímu gangu policejní týmy několika států, kteří vymysleli lest a podezřelé vylákali do Srbska, kde byli zatčeni, včetně hlavních představitelů gangu, Čecha Vlastimila Nekla (40) a Slováka Daniela Medka (25). Jen Andrej Mazáň (36) se zadržení vyhnul, protože toho dne zůstal na Slovensku.
Podezřelí prý v té době již tušili, že je jim policie na stopě, a tak se údajně dokonce před výše popsanou akcí pokusili vylákat tajné slovenské policejní agenty do opuštěného objektu, kde je hodlali zlikvidovat. To se jim však naštěstí nepodařilo.
Pětičlenný senát Okresního soudu v Subotici vynesl 31. října 2000 rozsudek nad Vlastimilem Neklem, kterého shledal vinným ze čtyř vražd spáchaných ve Svazové republice Jugoslávie a odsoudil jej k trestu smrti zastřelením.
Jenže jak již bylo naznačeno na počátku článku, na Nekla se usmálo štěstí. Šlo totiž o jeden z posledních vynesených verdiktů trestu smrti v tehdejší Svazové republice Jugoslávie, který nestihl být vykonán, protože tato sankce byla rozhodnutím Národního shromáždění Jugoslávie v únoru 2002 zrušena a nahrazena jiným nejvyšším možným trestem - 40 roky vězení. Tento trest byl nakonec Neklovi rozsudkem Okresního soudu v Subotici v září 2002 udělen. Nekl měl brány vězení opustit až 13. 11. 2039.
Slovák Daniel Medek (25) se v rámci vyšetřování k výše popsaným zločinům přiznal, ale dříve než si mohl vyslechnout verdikt soudu, spáchal ve vazbě sebevraždu. Údajně se oběsil na oprátce vyrobené z ponožky.
Daniel Medek
Slovenský občan Andrej Mazáň byl souzen jako uprchlý a v nepřítomnosti byl odsouzen k 20 letům vězení za účast na dvojnásobné vraždě.
Právní zápletka
Po Mazáňovi se slehla zem, a tak byl v roce 2004 přidán na seznam hledaných osob Interpolu. Až na počátku roku 2014 přišli slovenští novináři deníku Plus 7 DNÍ se senzačním zjištěním, že pachatel nejméně dvou vražd žije v poklidu se svojí rodinou v jedné malé obci nedaleko Topoľčian!
Andrej Mazáň v databázi hledaných osob Interpolu
Když novináři o svém objevu informovali policii, bylo jim záhy sděleno, že na základě rozhodnutí krajské prokuratury v Nitre policie muže nesmí zadržet, protože jej Slovensko nemůže vydat do země, se kterou nemá uzavřenou dohodu o vydávání zločinců. Podle tehdejšího náměstka krajské prokuratury v Nitre by bylo možné Mazáňe zadržet, až v případě, kdy by země, která rozsudek vydala, požádala slovenské ministerstvo spravedlnosti o uznání a výkon rozhodnutí a slovenský soud by toto povolil.
Slovenská policie tedy alespoň informovala prostřednictvím Interpolu Srbsko o pohybu hledané osoby a požádala o zaslání spisového materiálu k učinění dalších úkonů. Od té doby bohužel vzájemná spolupráce obou států vázla a úřady obou zemí se vzájemně obviňovali z liknavosti či dokonce nečinnosti. Poslední pokus slovenské strany o rozhýbání věci, o kterém bylo médii referováno, se údajně uskutečnil v polovině roku 2015. Poslední zpráva, kterou se nám pak podařilo k této věci dohledat, a která zmiňuje, že je Mazáň stále na svobodě, se datuje do srpna 2015. Jistě by bylo zajímavé dozvědět se v tomto ohledu aktuálnější informace o této "větvi" případu, bohužel je to nad rámec časových možností autora článku. Necháváme tedy tento nevytěžený námět třeba pro nějakého slovenského novináře.
Andrej Mazáň v roce 2015 (zdroj PLUS 7 DNÍ)
A co český občan Vlastimil Nekl? Ten si v průběhu trestu, který vykonával v největší srbské věznici v Sremské Mitrovici, zažádal o jeho výkon v České republice. V tom mu bylo vyhověno a rozsudek byl uznán tuzemským Nejvyšším soudem, načež byl v roce 2008 předán k výkonu trestu do České republiky. Nyní trochu nutné právní osvěty, která čtenáři umožní pochopit, proč měl Nekl opět „štěstí“. Úmluva o předávání odsouzených osob, na základě které byl srbský rozsudek uznán, totiž stanoví, že v případě, kdy je délka trestu v odsuzujícím státě neslučitelná s právním řádem vykonávajícího státu, tento stát může rozhodnutím délku trestu přizpůsobit sankcím ukládaným dle jeho právního řádu za obdobné zločiny. Čtyři dokonané loupežné vraždy - to by v ČR téměř jistě znamenalo doživotí. Jenže Úmluva zároveň stanovuje, že takto přeměněný trest nesmí zhoršit co do druhu či délky postavení odsouzeného, takže doživotí nepřipadalo v úvahu. V době přeměny bylo druhým nejpřísnějším českým trestem odnětí svobody na 25 let a tento trest byl Neklovi také uložen. To znamenalo zkrácení trestu uděleného v Srbsku o celých 15 let. A to se vyplatí! Český soud tedy alespoň vyslovil zostřující podmínku, že se do doby výkonu tretu pro účely podmíněného propuštění nezapočítává doba, kterou odsouzený stráví v nejpřísnější věznici, tedy v tzv. zvýšené ostraze. Jenže i zde zaúřadovalo Neklovo „pověstné" štěstí. Tuzemský prvoinstanční soud totiž rozhodoval v době účinnosti starého trestního zákona, kdy tato zpřísňující podmínka uložit šla. Bohužel rozhodnutí obsahovalo procesní chyby, které zapříčinily nejen to, že Vrchní soud musel rozhodnutí nižšího soudu zrušit a učinit nové, ale způsobilo i velké zdržení, kdy nové rozhodnutí již bylo činěno za účinnosti aktuálně platného trestního zákoníku. V něm zmíněná zostřující podmínka lze uložit jen odsouzeným na doživotí, takže Nekl uniknul i jí, ač trest na 25 let zůstal nezměněn. Odsouzenému vrahovi se ani to nelíbilo, tedy podal několik ústavních stížností. V nich mimo procesních vad namítal například o to, že věc byla v Srbsku rozhodována předpojatým soudem, že nebyly provedeny důkazy, které navrhoval, že hlavní usvědčující důkaz byl získán nezákonným způsobem, že bylo vůči němu v Srbsku používáno násilí, a že nátlak byl činěn i na doznávajícího se Daniela Medka. Ústavní soud však žádné ze stížností nevyhověl.
Současnost
Psali jsme o tom, že výkonem trestu v ČR Nekl unikl 15 letům trestu. Zároveň jsme psali o tom, že původní trest měl končit 13. 11. 2039. Vnímavý čtenář tedy lehce dopočítá, že k propuštění Nekla mělo dojít nejpozději 13. 11. 2024. Jenže je tu ještě již zmíněný institut podmíněného propuštění. Ten odsouzeným za nejzávažnější trestnou činnost umožňuje žádat o podmíněné propuštění po vykonání 2/3 trestu. Vlastimil Nekl zřejmě tohoto institutu využil, a tak, ač je to k nevíře, se tento pravděpodobně nejhorší porevoluční sériový vrah s českým občanstvím dostal v roce 2021 zpět na svobodu! Nutno dodat - plně v souladu se zákonem! Jenže se svoji nabytou svobodou, o které se "doživoťákům" se sotva polovičním počtem obětí může leda tak zdát, naložil tak, jak by se u pachatele s jeho kriminální minulostí asi dalo očekávat. Nejspíše opět pokračoval ve své zločinné kariéře, což však policii naštěstí neuniklo, takže se v současné době nachází ve vazbě. Je vyšetřován pro podezření z trestného činu zbavení osobní svobody a vydírání, kdy mu hrozí další dlouholetý trest!
Copyright © 2009 - 2024 SerialKillers.cz
Po plagiátech je aktivně pátráno!