top of page

Mehmet Ali Çayıroğlu

11. 3. 2021

Mehmet Ali Çayıroğlu - turecký sériový vrah odsouzený v roce 2021 za pět vražd k několikanásobnému doživotnímu trestu odnětí svobody. Çayıroğlu je zatím spojován s 12 vraždami, ale ne všechny případy zatím došly do stádia obžaloby. Tento sériový vrah, recidivista, útočil na stařší osoby žijící na osamělých místech, poté, co předstíral, že si chce koupit jejich dobytek. Místo toho oběti otrávil nebo omámil, prohledal objekt, ukradnul cennosti a založil požár. Poté ještě ukradl dobytek. Çayıroğlu jakoukoli svou vinu popírá.

  • Narozen: 1974

  • Nyní: doživotí

  • Země:Turecko

  • Počet obětí:5-12+

  • Unikal:méně než 1 rok

  • Vražedná aktivita:2018

  • Přezdívka: "vrah žhář"

Mehmet Ali Çayıroğlu 2.jpg

V tomto článku se budeme věnovat velice čerstvému případu, který se odehrál teprve v roce 2018, a který jen před pár dny došel k prvoinstančnímu rozhodnutí, proto nebude na naše poměry tolik podrobný a logicky ani ne zcela uzavřený. Přesuneme se v něm do Turecka, státu poměrně „nehojnému“, co se týká sériových vražd, ale přesto s občasnými velkými případy, jako je třeba ten, o kterém dnes bude řeč.

Dne 25. února 2021 byl tureckým soudem vynesen rozsudek - pěti doživotních trestů + dalších 24 let vězení, pro šestačtyřicetiletého Mehmeta Ali Çayıroğlu, kterého soud shledal vinným z úmyslného usmrcení pěti lidí, když celkově je podezírán ze spáchání nejméně dvanácti sériových vražd!

Mehmet Ali Çayıroğlu 2.jpg

Mehmet Ali Çayıroğlu

Případ se započal odehrávat 19. ledna 2018, kdy byl recidivista Çayıroğlu propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za předchozí trestnou činnost. Na svobodě se příliš dlouho nerozkoukával a téměř ihned po propuštění si s kamarádem otevřel řeznictví (někde lahůdky) a koupil i malou farmu na chov zvířat ve vesnici Karacal v okrese Akkus. První vraždy se měl dopustit již 10. února 2018, tedy ani ne měsíc po propuštění z vězení. Toho dne při požáru zemřela Sevima Semize(80) a její dcery Emine Semize(50) a Havvy Gülen(60) ve vesnici Samsun. Za pouhé dva týdny, konkrétně 24. února 2018, zemřel ve svém domě i manželský pár Nuri a Lütfiye Usluoğlu. 22. července 2018 pak vyhořel dům osmašedesátiletého Sabri Güneşe. V obydlí byl nalezen mrtvý nejen majitel domu, ale i jeho syn Hasan(53) a jeho snacha Zahide Günes(59). Poslední červencový den zemřeli ve svém domě na otravu plynem i Senai(54) a Ümit(56) Türediovi (za vraždu posledních 5ti jmenovaných byl Çayıroğlu v únoru odsouzen).

Naopak, zproštěn viny byl v případě vraždy Dursuna Kurta(70), postaršího muže, kterého Çayıroğlu znal, a který zemřel při požáru svého domu. "Proč bych ho měl zabít? Vždy mi pomáhal, byl pro mě jako otec,“ řekl u soudu Çayıroğlu. Ač pochybujeme, že mu toto někdo věřil, soudem musel být v tomto případě osvobozen pro nedostatek důkazů. Naopak v samostatném řízení bude muset ještě čelit nejméně obžalobě ze smrti Hasana Bayrama, který zemřel 13. července 2018 na otravu plynem ve svém domě v Akkuşi. K tomu probíhá vyšetřování minimálně ještě ohledně smrti jistého Şekera Köseoğlu, jehož mrtvé tělo bylo nalezeno v korytě potoka a vyhledávají se i další podobné případy. K vraždám mělo docházet mezi únorem a červencem 2018 v okrese Akkuş a Ünye (provincie Ordu). Celkem zatím vyšetřovatelé mluví o dvanácti obětech.

Mehmet Ali Çayıroğlu.jpg

Mehmet Ali Çayıroğlu a sedm z jeho obětí

Jak se na sériového vraha vlastně přišlo? Jako nezřídka v případech sériových vrhů – kvůli jiné trestné činnosti. Çayıroğlu byl totiž v roce 2018 zadržen jako podezřelý ve dvou případech vydírání (jinde krádež). V průběhu vyšetřování se však zjistilo, že toho má na svědomí mnohem víc. Jaký byl vrahův modus operandi? Muž si nejprve vytypoval vhodnou oběť. Většinou šlo o starší lidi, kteří žili na odlehlém místě a působili na něj dosti bezbranně, a u kterých očekával, že by mohli mít dostatek peněz. Poté tyto osoby oslovil pod záminkou koupě dobytka pro svůj obchod a objekt si obhlédnul. Když se později dostavil zpět na místo, byl převlečený do vojenských barev a na své oběti zaútočil. Většinou je spoutal plastovými pouty a otrávil benzínem či plynem. Podle jednoho zdroje někdy použil i střelnou zbraň. Poté obydlí prohledal a odcizil všechny cennosti, jako jsou peníze, zlato, šperky a dobytek. Poté většinou dům podpálil i, s někdy ještě žijícími, obětmi uvnitř. Podle médií byla většina úmrtí původně považována za nehodu, protože se zdálo, že lidé zemřeli při domácích požárech nebo při náhodném úniku plynu. Çayıroğlu  si dokonce někdy před samotným zabitím pořídil snímek obětí na svůj mobil, což později pochopitelně posloužilo jako důkaz obžaloby.

Mehmet Ali Çayıroğlu's house.jpg

Dům sériového vraha

Tím se dostáváme k důkazům, kdy proti němu nesvědčili jen tyto fotografie, ale i ukradený dobytek spolu se třemi brokovnicemi, mobilními telefony a dalšími předměty ukradenými obětem, které byly nalezeny v jeho domě. Dva přeživší po jeho útoku údajně policii také řekli, že Çayıroğlu měl dva komplice, kteří mu pomáhali přepravovat ukradená zvířata, ale k tomuto se nám nepodařilo dohledat žádné další informace.

Mehmet Ali Çayıroğlu and police.jpg

Çayıroğlu v doprovodu policie

Sám Çayıroğlu pak během soudního řízení, konanému vzhledem k omezení kvůli COVID-19 přes videokonferenci, jakoukoli vinu popřel. Při slyšení se údajně dokonce rozplakal a prohlásil se za zcela nevinného. "Nemám nic společného s těmi zločiny. Kdybych byl takový násilný psychopat, zabil bych kohokoli ve vězení… Nikoho jsem nezabil, nejsem takový člověk. Kdybych chtěl někoho zavraždit, zabil bych ty, kterým dlužím peníze,“ obhajoval se před soudem.

Jeho chabá obhajoba neměla v souboji se silnými důkazy šanci a muž vyfasoval několikanásobný doživotní trest a doufejme, že se již nikdy na svobodu nedostane. Vždyť od jeho posledního propuštění z vězení neuplynul ani půl rok a on stihnul zavraždit více než 10 lidí! Ještě k modu operandi. Řadě čtenářů možná jistě v mnohém připomněl jeden český případ sériových vrahů… Ano, řeč je samozřejmě o vraždícím manželském páru Daně a Jaroslavu Stodolových.  Ti v letech 2001-2002 oloupili a zavraždili nejméně osm osob. Shodný byl nejen motiv – peníze, výběr obětí – senioři, ale i maskování vražd jako nešťastných náhod (případně sebevražd), včetně využití požáru či plynu! Podobné je rovněž to, že se v obou případech pachatelé do domovů obětí dokázali dostat lstí - bez použití násilí, a že své oběti dokázali před usmrcením ovládnout, když je často znehybnili, a poté mezi nimi a obětmi probíhala určitá interakce, než došlo k samotné vraždě. A v neposlední řadě, naštěstí, v obou případech je stejný i následný osud krutých pachatelů – doživotní vězení!

Mehmet Ali Çayıroğlu 3.jpg

Mehmet Ali Çayıroğlu

  • Facebook
  • Instagram

Copyright © 2009-2021 serialkillers.cz

Po plagiátech je aktivně pátráno!

Komentáře
bottom of page