top of page

..a vztáhl pak ruku na život bližního - Roman Cílek

a vztahl pak ruku na blizniho sveho.jpg

Koupí knihy z tohoto odkazu podpoříte chod webu

Název: ...a vztáhl pak ruku na život bližního

Autor: Roman Cílek

Nakladatelství: Epocha

Rok vydání: 2015, 360 stran

V dnešní recenzi se budu věnovat jendomu z těch mladších knižních titulů. Půjde o knihu z roku 2015 s názvem „… a vztáhl pak ruku na život bližního“, kterou napsal jeden z nejzkušenějších českých autorů krimi literatury faktu – Roman Cílek. Ten se zločinu věnuje již pět desítek let a asi rovnou prozraďme, že svoji zkušenost v recenzovaném díle určitě potvrdil.

Jak název knihy napovídá, titul se věnuje případům z historie české kriminalistiky, které spojuje to, že v každém přijde někdo o život. Knina má deset kapitol. Co kapitola, to jedne případ. Nejmladší se odehrál v roce 1996, nejstarší o 70 let dříve. Jde jak o případy velice známé, např. „Sečské vraždy“, „případ Jack Unterweger“, mnohonásobná "vražda na statku Doyscherhof“, tak i ty méně známé, např. usmrcení podnikatel vrahem z bývalého Sovětského svazu v roce 1996, „případ Václav Beran“ či vražda manžela rukou zamilované ženy a jejího milence z roku 1957. Tento formát, kdy jsou mezi ty mnohokrát popsané případy zařazeny i ty méně neznámé, je myslím super. Na své si přijdou, a dozví se něco nového, nejen ti, který ještě podobný typ literatury nečetli, ale i milovníci historie naší kriminalistiky.

K hodnocení... Mimo kombinaci známých a neokoukaných případů musím pozitivně ohodnotit i rozsah, ve kterém jsou zpracovány. Rozhodně nejde o nějaké povrchní shrnutí, ale o dostatečně obsáhlý popis, který však svojí podrobností nenudí. Knihu obohacují trefné a pozorné postřehy autora, ať už k jednotlivým případům, či ke zločinu obecně, které za svojí dlouhou kariéru krimi reportéra a spisovatele nasbíral. Tedy další plus. Co je však podle mě nejlepší, tak to je čtivost. Případy jsou mistrně a hlavně velice napínavě odvyprávěny, kdy děj jakoby se čtenáři promítal přímo před očima. A to aniž by hned po prví stránce věděl, kdo je pachatelem a jak vše dopadne. Není ani moc na škodu, pokud už čtenář o některých případech dříve četl. Zpracování případů Romanem Cílkem je totiž ve srovnání s ostatními zpracováními hodně nadprůměrné. Domnívám se, že tuhle knížku po dvou kapitolách neodložíte, ale spíše celou rychle zhltnete. Uvnitř  dokonce nechybí ani zajímavá foto příloha,  takže opravdu těžko něco vytknout. Snad jen, kdyby poměr málo známých krimi případů byl v knize ještě větší, nebo obsahovala jeden či dva takové navíc, bylo by to  bezvadný. Každopádně, dnes to nemůže dopadnout hůře než za : 1-.

Hodnocení (1-5 jako ve škole): 1-

Komentáře
bottom of page