Cesta do temnot -
John Douglas, Mark Olshaker
Název: Cesta do temnot
Autor: John Edward Douglas, Mark Olshaker
Nakladatelství: Alpress s.r.o.
Rok vydání: 1999, 445 stran
Dnes Vám po delší době představíme opět jednu z knih, která od nás dostala nejlepší možné hodnocení, tedy 1! Knihu má na svědomí dvojice amerických autorů. Mark Olshaker (spisovatel a producent) a nikdo jiný než sám John Douglas (legendární bývalý speciální agent FBI a zároveň zakladatel Behaviorální jednotky, která se jako první začala naplno věnovat psychologickému profilování zločinců).
K obsahu knihy můžeme prozradit, že první kapitola se věnuje samotnému psychologickému profilování, práci profilovače, analýze místa činu a tomu, co lze z důkazů, modu operandi, atd., vypozorovat a vyvodit. Vše je demonstrováno na mnoha případech z autorovy praxe. Druhá kapitola se zaměřuje na únosy dětí. Tato část se po úvodním popsání klasifikace různých typů únosců, včetně kriminálních příkladů, věnuje především prevenci. Autor tady uvádí řadu doporučení pro rodiče, jaké například mohou přijmout opatření, a jak poučit vlastní děti, aby co nejvíce minimalizovali riziko, že se stanou terčem únosu či zneužívání. Třetí kapitola popisuje případ sexuální vraždy mladé ženy. Autoři případ popsali hodně podrobně. Tedy nezaměřili se jen na samotné vyšetřování ohavného činu, který je zde sám popsán dost detailně, drsně a explicitně, ale popsali i celkový život oběti, její rodinu, osobnost a život pachatele, a také dopady tohoto zločinu na příbuzné oběti i širší veřejnost. Značná část kapitoly se také věnuje právnímu martiriu při výkonu trestu smrti na pachateli oné vraždy. Následující kapitola obsahuje detailní rozbor trojnásobné vraždy a znásilnění ženy a jejích dvou dětí, kdy autor názorně ukazuje možnosti využití a aplikace psychologického profilování na konkrétní případ. V další kapitole je popsán případ amerického sériového vraha z 80. let, kdy byl na dlouhou dobu, za jeden z jeho zločinů, nespravedlivě odsouzen jiný muž. Předposlední kapitola je ukázkou behaviorální analýzy mediálně známé dvojnásobné vraždy z roku 1994, která se do mysli veřejnosti vepsala pod označením „případ O. J. Simpsona“. Závěrečná kapitola pak poodhaluje autorův názor na trestání pachatelů (především sériových sexuálních zločinů) a možnosti, resp. spíše nemožnosti, jejich nápravy. Značná část této kapitoly je také věnována problematice trestu smrti.
Toť k obsahu. Zbývá hodnocení. Jak již bylo naznačeno, kniha je speciální už jen tím, že spoluautor John Douglas je jednou z nejpovolanějších osob ohledně tématiky sériových vrahů. Tudíž k tomu má rozhodně co říct! Co dalšího pozitivního? Asi všechno:-) Kniha se skvěle čte a je v ní mnoho ze samotného Johna Douglase! Díky ní se dozvíte některé jeho názory, přečtete si mnoho historek z praxe agenta FBI. Poznáte kolik jej snaha o dopadení nejrůznějších pachatelů stála úsilí, odříkání a dokonce i fyzického zdraví. A jak těžké (nebo možná spíše nemožné) bylo vše skloubit s klasickým rodinným životem. Dalším velkým pozitivem je fakt, že je kruté téma "vražda" zpracováno citlivě. Mnohokrát se zdůrazňuje, že v oblasti vymáhání práva by neměly stát v popředí práva a zájmy pachatelů, ale především práva a zájmy obětí, a tak se k tomu autoři staví. Kniha "Cesta do temnot" je vážně skvělá, věřte nám! Tedy pokud na ní někde v antikvariátu narazíte, neváhejte a pořiďte si ji!
Hodnocení (1-5 jako ve škole): 1