top of page

Historie českého zločinu - B. Janečková, E. Hruška

Historie českého zločinu.jpg

Koupí knihy z tohoto odkazu podpoříte chod webu

Název: Historie českého zločinu - skutečné kriminální případy

Autor: Bronislava Janečková, Emil Hruška

Nakladatelství: Radioservis a. s.

Rok vydání: 2019, 290 stran

Čtrnáct různorodých, českých, kriminálních případů napříč celým 20. stoletím. Asi tak by šel v jedné větě shrnout celý obsah knihy „Historie českého zločinu“, které se dnes budeme věnovat. Kniha vychází z úspěšného stejnojmenného rozhlasového pořadu, který již několik let vysílá Český rozhlas dvojka. Na svědomí ji má dvojice autorů, Bronislava Janečková (scénáristka, spisovatelka) a Emil Hruška (právník, novinář, spisovatel a poradce v oblasti EU), kterým navíc při tvorbě každé z kapitol pomáhal nějaký odborný konzultant, nejčastěji z řad policie.

Nebudeme zde vyjmenovávat obsah každé kapitoly. Chceme čtenáře navnadit, ne mu vše prozradit:-) Tedy jen namátkou: Dočíst se můžete například o vraždě týraného dítěte, spáchané nevlastním otcem na přání nevlastní matky, dále o rozsáhlé organizované skupině, která na počátku 20. století páchala pojišťovací podvody tím, že úmyslně zapalovala domy. V knize se rovněž dočtete o legendárním českém „kasaři“ a svůdníkovi, který své nelegální řemeslo vykonával více než 30 let, o bestiální nacistické dozorkyni, která zaslouženě skončila na popravišti nebo o králi českých padělatelů a geniálním falzifikátorovi, který spravedlnosti zdárně unikal až do seniorských let. K tomu připočtěme několik dalších případů tykajících se vražd, včetně případu známého ze seriálu 30 případů majora Zemana jako „Studna“. A když zmíníme, že na konci knihy se dostane i na kybernetickou kriminalitu, kterou reprezentuje případ jednoho internetového vyděrače, můžeme plynule přejít do hodnocení a právě výběr případů pochválit.

Popisované kriminální příběhy jsou velice rozmanité a zajímavé. Jejich výběr je určitě jedním z největších pozitiv recenzovaného díla. Tím však výčet kladů nekončí. Zmínit lze i to, že jednotlivé případy jsou zdařile dramatizovány, takže se skvěle čtou a jsou napínavé. Při čtení se mi tak stalo přesně to, v co vždy u nové knihy doufám. Tedy to, že se do ní nemusím nutit, ale naopak se krotím a šetřím si ji, aby mi vydržela alespoň o den dýl. Jako poslední plusový bod nelze opomenout ani již zmíněná spolupráce s odbornými konzultanty, díky které čtenář v knize nalezne i ten správný kriminalistický a zločinecký žargon. S mínusy to tentokrát bude krátké, protože mne skoro žádné nenapadají. Jediné, co mi chybělo, byla absence nějakého zamyšlení nad pachateli a jejich zločiny. Alespoň pokus o analýzu a nějaké shrnutí jejich případů. Některé případy, především ty počáteční, mi pak přišly příliš stručné a možná si zasloužily více prostoru, ale to je asi tak vše, co bych mohl knize vytknout. Dnes tedy zcela jasné doporučení a k tomu skvělé hodnocení: 1-

Hodnocení (1-5 jako ve škole): 1-

Komentáře
bottom of page